Řidič srazil chlapce a pak ho hodil do lesa, píše MfD

Mladá fronta Dnes informuje o dopravní nehodě, která se stala u Kunštátu na Blanensku. O práci u policie se uchází rekordní počet lidí, konstatují Hospodářské noviny. Právo si všímá toho, že motoristé v Německu musejí od letošního roku mít automobil vybavený na zimu. Lidové noviny spočítaly, že letos Češi za vánoční dárky utratí asi osm tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

O těžko uvěřitelné nehodě, která otřásla Kunštátem na Blanensku, píše Mladá fronta Dnes. Pětatřicetiletý řidič Škody Octavia tam v noci na pátek srazil patnáctiletého chlapce. Ten přeletěl přes auto, zadním oknem propadl dovnitř a probořil se až do kufru. Řidič Petr Neisser a jeho přítelkyně, která s ním ve voze jela, tvrdí, že si toho nevšimli. Neisser vypověděl, že zraněného v kufru našel až doma, v osm kilometrů vzdálených Lysicích. A jaká byla jeho reakce?

Znovu nastartoval auto a vážně zraněného Karla Pravce odvezl do lesa. Tam ho nechal ležet na cestě a ujel. Mladík byl po nehodě v bezvědomí. Probral se za rozbřesku s oběma nohama zlomenýma, otřesem mozku a tržnými ranami. Doplazil se k silnici, kde ho našel náhodný chodec. Pachatele nehody policie našla už v pátek. K činu se přiznal.

Za neposkytnutí pomoci a ublížení na zdraví mu hrozí maximálně pět let vězení. Podle policejního mluvčího ve hře teoreticky zůstává i obvinění z pokusu o vraždu. Tomu by ale musely předcházet další důkazy. Mladá fronta Dnes dodává, že pachatel není ve vazbě. Žalobkyně ji nakonec nenavrhla.

Ještě nikdy se za pouhých čtrnáct dní nepřihlásil o práci u policie takový počet lidí jako teď. Hospodářské noviny informují, že během první poloviny listopadu projevilo v celé republice zájem pracovat u policie 3227 lidí. Pokud by skutečně k policii nastoupila alespoň polovina zájemců, znamená to, že během čtrnácti dnů se podařilo policii získat více lidí než za celý loňský rok.

Důvod je podle policistů jasný - za obrovským zájmem stojí náborová kampaň. Na plakátech s heslem "Hledám parťáka" je vždy vyfotografován jeden policista a místo druhého je jen bílá silueta. Podle mediálních odborníků se ale nedá říct, že by policejní kampaň vzhledem k ceně a počtu zájemců byla výrazně efektivní. Relativně velký vliv na příchod nových policistů má podle psychologů i televize, a to v době, kdy vysílá seriály s policejní tematikou, píší Hospodářské noviny.

Upozornění ze stránek dnešního Práva: V sousedním Německu platí od května zákon, který přikazuje mít automobil vybavený na zimu. Za absenci zimních pneumatik hrozí pokuta 20 eur. Když řidič zablokuje provoz, sankce se zdvojnásobí. Motorista zaplatí i za odtah vozu a parkoviště, kde bude jeho majetek chráněn až do změny počasí, nebo do výměny pneumatik.

Jenže, kdy má řidič v Německu zimní obutí nasadit? Časově to nijak vymezeno není. Paragraf hovoří jen o povinnosti, že motorista musí používat zimní pneumatiky na zasněžené nebo namrzlé silnici. Zase je o čem přemýšlet, píše Právo.

Češi letos za vánoční dárky dají v průměru 7735 korun. Píší to Lidové noviny a opírají se o průzkum agentury Respond and Company. Podle expertů lidé za vánoční dárky utrácejí a utrácet budou. Spotřeba domácností roste díky vyšším platům, snižující se nezaměstnanosti a spotřebitelským úvěrům, na které dosahuje čím dál tím víc lidí.

Obdarovaní pod vánočním stromkem nejčastěji najdou oblečení a boty. Následuje kosmetické a drogistické zboží a za ním jsou hračky. Oblíbeným dárkem jsou také knihy a kompaktní nebo DVD disky. Většina lidí hodlá na nákupy vyrazit v prosinci. Lidové noviny doplňují, že zhruba čtvrtina respondentů - především ženy - začala nakupovat už tento měsíc.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme