Ropovodem Družba do Česka nepřitéká žádná ropa. Litvínovská rafinérie má zásoby na sedm dní

Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ropa. Řekl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Litvínovská rafinerie, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, má podle Švagra zásoby komodity asi na sedm dní. Unipetrol podle něj odmítl kontaminovanou ropu přijmout z logických důvodů, protože je v rafinerii nezpracovatelná. Ropa znečištěná organickým chloridem by mohla poškodit zařízení rafinerie.

Praha (Aktualizováno: 13:19 26. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litvínovská rafinérie, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, má zásoby komodity asi na sedm dní. | Foto: Jan Bachorík

„Pokud do sedmi dnů nenaběhne běžný režim, tak jsou pouze dvě varianty. Buď se bude muset rafinérie odstavit, anebo to bude řešení na vrub zásob hmotných rezerv,“ uvedl Švagr. V ropodovodu se podle něj nachází 250 až 300 tisíc tun kontaminované ropy. 

Bělorusko zastavilo vývoz nafty a benzinu, důvodem je špatná kvalita ruské ropy

Číst článek

Už ve čtvrtek Švagr oznámil, že svolal na pondělí poradní skupinu, kde jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami. „Význam jednání je v aktuálním kontextu ještě důležitější,“ dodal Švagr. Už v pátek se uskutečnilo jednání, kterého se účastnili zástupci Unipetrolu, státního provozovatele ropovodů Mero a právě Správa státních hmotných rezerv.

Čistá ropa až 29. dubna

Dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu znečištění zastavily už ve čtvrtek Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko. Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak v reakci uvedl, že čistá ropa by se měla dostat ropovodem na hranici s Běloruskem znovu 29. dubna.

Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie. V Rusku se kontaminace ropy objevuje zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.

Kromě ropovodu Družba se znečištěná ropa objevila podle zdrojů také v ruském přístavu Usť-Luga, odkud vyplulo nejméně pět tankerů s kontaminovanou ropou. Podle zdrojů již několik kupců ze Západu začalo odmítat dodávky ropy z tohoto přístavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme