Ministerstvo obrany uzavřelo vyšetřování smrti rotmistryně Tiché. Příčina podléhá utajení
Ministerstvo obrany uzavřelo vyšetřování nehody vrtulníku na Sinaji v roce 2020, během které zahynula rotmistryně Michaela Tichá. Resort na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítl sdělit, co zapříčinilo pád. „Zpráva je neveřejná,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva Natálie Kopp. Neposkytlo ji ani na základě žádosti zákona o svobodném přístupu k informací s tím, že se jedná o utajovanou informaci.
Nehoda se stala na egyptském Sinajském poloostrově nedaleko Šarm aš-Šajchu 12. listopadu 2020. Tehdy spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a jednou z osmi obětí nehody byla i česká příslušnice mise Tichá. V Egyptě působila v rámci organizace MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé), která dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.
Pád byl podle prvotních odhadů patrně zapříčiněný technickými problémy. „Podle mých informací se zatím předpokládá technická závada. Pro nás to je velká tragédie, tak jako pro každý vojenský útvar, komu zemře jakýkoliv příslušník,“ řekl v roce 2020 Radiožurnálu velitel 24. základny dopravního letectva Kbely Martin Nezbeda.
Prezident Miloš Zeman ovšem na velitelském shromáždění české armády v listopadu 2020 nevyloučil útok islámských radikálů. „Nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové, a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří,“ řekl Zeman.
Tehdejší náčelník generálního štábu Aleš Opata však jeho teorii nepotvrdil a uvedl, že takové informace armáda nemá.
Letadlo s rakví rotmistryně Tiché přistálo v Praze. ‚Je to pro nás velká ztráta,‘ zní z armády
Číst článek
Jaká byla skutečná příčina nehody vrtulníku, není oficiálně známé ani po dvou letech. A to i přesto, že vyšetřování bylo ukončeno, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdilo ministerstvo obrany. Zpráva je totiž neveřejná.
Ministerstvo obrany ji neposkytlo ani na základě žádosti v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím s odůvodněním, že se jedná o utajovanou informaci.
„Spadají do oblasti informací, které jsou utajovány v rámci Organizace Severoatlantické smlouvy a Evropské unie nebo podle mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána, a současně se jedná o dokumentaci, která obsahuje poznatky z jednání s vojenskými a leteckými přidělenci akreditovanými v České republice,“ znělo rozhodnutí o zamítnutí žádosti.
Povýšení i medaile
Michaela Tichá se narodila v roce 1993, na Sinaji byla příslušnicí 8. úkolového uskupení. Do armády podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nastoupila v roce 2017, v Egyptě byla na své první zahraniční misi. Před odletem na misi sloužila právě na 24. základně dopravního letectva Kbely ve štábu letky.
Zemřela v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Zřítil se nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře.
Rodině po nehodě vyjádřili soustrast vysocí čeští politici a příslušníci armády. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) rozhodl o povýšení Tiché in memoriam do hodnosti štábní praporčice a prezident Zeman jí pak v říjnu 2021 udělil medaili Za hrdinství.
V listopadu 2022 uctil památku Tiché premiér Petr Fiala (ODS), který na Sinaji navštívil české vojáky na misi.
Podle údajů ministerstva obrany dosud zahynulo při nasazení v zahraničních misích 30 příslušníků armády (poslední aktualizace 30. listopadu 2020, pozn. redakce).