Rozpočet čeká ve sněmovně závěrečné hlasování. Bude nejspíš ve čtvrtek

Poslanci propustili návrh státního rozpočtu na příští rok do třetího čtení. Dnes navrhli přesunout asi 20 miliard korun, podpořit chtějí například sociální služby, dopravní infrastrukturu nebo na platy učitelů. Rozpočet, který připravila vláda Jiřího Rusnoka v demisi, kritizují hlavně budoucí opoziční strany TOP 09 a ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2013, Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Gazdíka z TOP 09 není návrh dobrý.

„Rozpočet je proti původním předpokladům, které ještě schvalovala Nečasova vláda, nafouknut o 24 miliard, o které se utratí víc, než se musí.“

„Také kolegové z ODS – a my se k nim připojujeme – kritizovali rychlost projednávání rozpočtu, protože žádný poslanec těch 900 stran textu plus další stovky stran tabulkových příloh není schopen prostudovat detailně,“ upozornil Gazdík.

Rozpočet také podle budoucí opozice některé oblasti - jako například vědu a výzkum - zanedbává. Určité výhrady k němu má i sociální demokracie.

„Z mého pohledu je důležité – a to říkám dlouhodobě – aby šetření nešlo ve prospěch deficitu, ale investic a startování hospodářského růstu. To tam nevidím. Doufám, že se v průběhu roku podaří rozpočet uspořádat tímto směrem,“ potvrdil poslanec ČSSD Milan Urban.

Ministr financí v demisi Jan Fischer rozpočet ve sněmovně naopak hájil. O všech návrzích i o rozpočtu samotném mají poslanci rozhodovat ve čtvrtek.

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme