Rusnok věří, že získá až 97 hlasů a vláda důvěru dostane. Klaus vládní program kritizuje
Premiér Jiří Rusnok věří, že při středečním hlasování o důvěře jeho vládě uspěje. Předpokládá, že jej podpoří až 97 poslanců, což by mohlo stačit v případě, že by se několik poslanců hlasování nezúčastnilo.
K získání důvěry je nutná nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců. Sněmovna ale není kompletní, David Rath je ve vazbě a Roman Pekárek ve vězení.
„Já myslím, že získáme nějakých 96 až 97 hlasů. Já doufám, že to bude znamenat vyslovení důvěry,“ řekl Rusnok v České televizi. Předpokládá, že někteří poslanci budou chybět nebo nebudou hlasovat.
„Pevně věřím, že ano, že poslanci zvolí raději překlenovací stabilitu než chaos,“ doufá Rusnok.
Rozhodování politických stran i jednotlivých poslanců by mohlo výrazně ovlivnit dnešní prohlášení šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. V České televizi prohlásil, že pokud Rusnokova vláda získá důvěru, podpoří jeho strana hlasování o rozpuštění sněmovny.
A to zaujalo hlavně levicové parlamentní strany. „Po příslibu Karla Schwarzenberga to je velký argument pro naše poslance, aby hlasovali pro důvěru,“ tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip.
Podobné zaujetí neskrýval ani předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. „Myslím si, že to je také důležitá informace, kterou musíme vzít v úvahu, až se budeme radit na předsednictvu sociální demokracie. A pokud by se ukázalo, že vláda dostane důvěru, tak nepochybně začneme jednat s ostatními parlamentními stranami o novém pokusu na rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ uvedl Sobotka.
Vládnout můžeme i bez důvěry, tvrdí Rusnok. Ústavní právník nesouhlasí
Číst článek
Pokud se ale sečtou hlasy ČSSD a KSČM, pak by do odhadu, který uvedl premiér Rusnok, zbývalo vládě k podoře ještě 16 až 18 hlasů.
Podporu Rusnokova kabinetu však nevylučuje ani strana Věci veřejné. Dnes to znovu připustil její předseda Vít Bárta. To by vládě přineslo dalších 11 hlasů. Pak už by premiérovi zbývalo přesvědčit pět až sedm poslanců.
Ve hře jsou přitom nejspíš jen ti nezařazení, popřípadě poslanci nejmenší parlamentní strany LIDEM. Její předsedkyně Karolína Peake to ale nevidí jako pravděpodobnou variantu.
„Platí naše podpora Miroslavě Němcové. Nikdo se mi zatím z poslaneckého klubu ani neomluvil, ani mi nesdělil žádnou změnu svého stanoviska,“ vysvětluje Peake.
Pravice Rusnoka nepodpoří
ODS a TOP 09 trvají na tom, že vládu Jiřího Rusnoka v žádném případě nepodpoří. Úřadující šéf ODS Martin Kuba potvrdil, že oni mají jasno a na rozdíl od dalších stran nemají spolu s TOP 09 co řešit.
„Nepodporujeme vládu Jiřího Rusnoka, to je za nás stanovisko a stejné stanovisko máme od koaličních partnerů. Já nepředpokládám – podle informací, které mám – že by vláda Jiřího Rusnoka mohla důvěru dostat,“ uklidňuje Kuba.
Klaus: Program vlády je podivný
Programové prohlášení, kterým se Rusnokova vláda uchází o přízeň poslanců, okomentoval i bývalý prezident Václav Klaus. A nadšený z něho nebyl, označil ho dokonce za podivné.
„Já bych se dokonce divil, kdyby ta vláda měla nějaké velkolepé plány, jak jsem například uviděl v některých přecházejících vyjádřeních pana ministra financí – ten se tvářil, jako kdyby vstupoval do vlády na pět let,“ řekl Klaus Českému rozhlasu.