Šéf ČSSD Sobotka odmítá, že by živnostníci parazitovali na zaměstnancích

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odmítl, že by živnostníci parazitovali na zaměstnancích. Distancoval se tak od sobotního výroku stínového ministra financí strany Jana Mládka, který řekl, že podnikatelé nepřispívají do systému sociálního pojištění. Mládek sám svá slova bere zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc | Zdroj: ČTK

Podle Sobotky Mládek pouze upozornil na problém, který z nižších odvodů vyplývá. Řekl to v televizi Prima.

„Třeba pokud jde o penze živnostníků, tak tady je velké pokrytectví. Samozřejmě živnostníci tím, že platí nižší sociální odvody, tak jim to dnes aktuálně pomáhá. Na druhou stranu v okamžiku, kdy se dostanou do důchodového věku a je jim vyměřen důchod, tak řada z nich absolvuje velký šok, protože zjišťují, že ten důchod bude strašně nízký,“ uvedl Sobotka.

Mládek nicméně trvá na tom, že současné nízké odvody živnostníků na sociální a zdravotní pojištění jsou neudržitelné. Měly by být nižší jen o 20 až 30 procent. Pokud ČSSD vyhraje volby, chce také změnit paušály, aby padla nerovnost i mezi samotnými živnostníky:

„My bychom chtěli pokračovat v trendu, který nastoupila již současná vláda, která omezila strop na použití těch paušálů na tři miliony korun, a posunout tuto hranici na jeden milion korun. Když totiž máte obrat nad jeden milion korun, tak stejně musíte vést účetnictví,. Protože musíte odvádět DPH.“

„Rozumím těm argumentům, že nesou na svých bedrech riziko podnikání, že nesou na svých bedrech riziko nespolehlivých odběratelů, kteří neplatí včas a nebo vůbec. Klidně si dovedu představit, že budou platit o 20 až 30 procent nižší daně, sociální a zdravotní pojištění, ovšem ne takovým dramatickým rozdílem, jako je dnes,“ dodal Mládek.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme