Šéf OKD zadržen a obviněn ze zneužití informací

Tři vysoké manažery z OKD prověřuje policie. V cele zatím skončil předseda představenstva Ostravsko-karvinských dolů Viktor Koláček. Je podezřelý z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Koláček měl zvýhodňovat některé firmy a pro další uzavírat nevýhodné smlouvy. Společnost OKD je přesvědčena, že jde o nedorozumění a připomněla, že policie věc už šetřila a odložila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Koláček | Foto: Dan Krzywoň | Zdroj: ČTK

Spolu s ním policisté zřejmě prověřují ekonomické aktivity předsedy dozorčí rady a bývalého člena vrcholného managmentu Petra Otavy a také bývalého místopředsedu představenstva OKD Jana Przybylu.

Karel Kalda z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství potvrdil, že probíhá trestní řízení. Jakékoliv podrobnosti ale sdělit odmítl: "Samozřejmě je nutné prověřit všechny skutečnosti, které se objeví, zejména s ohledem na trestný čin zneužívání informací v obchodním styku. Informace budou podány s ohledem na stav trestního řízení." Odmítl však potvrdit, že Koláček a bývalý místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla byli zatčeni na základě podezření z tunelování společnosti OKD. Policie se zároveň zabývá i způsobem ovládnutí firmy v roce 1998.

Také mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová odmítla k důvodům zásahu uvést bližší podrobnosti. "Kriminalisté z ostravské expozitury Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality dnes v této souvislosti zahájili trestní stíhání celkem tří osob, které mají vztah k OKD, Karbon Investu a společnosti Českomoravské doly. Byli obviněni ze zneužití informací v obchodním styku spáchaného ve formě spolupachatelství. Na základě jejich výpovědí bude rozhodnuto o tom, zda bude podán návrh na vzetí do vazby," řekla Kosinová.

Předseda hornických odborů OKD Miroslav Syrový ale management podniku brání. "Já to považuji za dost nehorázné, protože to obvinění bylo už víckrát prošetřováno a vždy se ukázalo jako plané, a samozřejmě to může poškodit i zaměstnance. Firma obchoduje i do zahraničí a samozřejmě zahraniční partneři by asi nepřivítali s radostí, že jejich obchodní partneři jsou stíháni policií."

Společnost Ostravsko - karvinské doly k zatčení Viktora Koláčka vydala prohlášení, které Radiožurnálu tlumočil její mluvčí Radek Chalupa: "Jsme přesvědčeni, že se jedná o nedorozumění, které se nepochybně v krátké době vysvětlí. A to mimojiné proto, že jde o záležitost, která byla policií rozsáhle prošetřena a odložena. Více se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat, neboť jakékoli komentáře by mohly vést k destabilizaci OKD a tím i celého regionu."

OKD jsou součástí Koláčkova impéria Karbon Invest. Jsou největší českou firmou, zabývající se těžbou černého uhlí, výrobou koksu a dalšími vzájemně navazujícími výrobami převážně na Ostravsku a Karvinsku. Zaměstnávají téměř 18 tisíc lidí. Uchází se o koupi státního podílu v Severočeských dolech.

Akcie OKD v pátek oslabily o 4,6 procenta na 280,4 koruny, přitom ještě ve čtvrtek vzrostly o více než osm procent.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme