Šéfka sněmovny Němcová označila ‚trafiky‘ pro své bývalé kolegy za chybu
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS se omluvila za takzvané trafiky pro některé své kolegy. Vládní koalice totiž odměnila tři politiky z této strany lukrativními posty ve státní správě. Jde o Ivana Fuksu a Marka Šnajdra, kteří složením poslaneckých mandátů loni na podzim ukončili vleklou vládní krizi. A také o Alexandra Vondru, který po neúspěchu v senátních volbách odešel z ministerstva obrany a nyní přijal nabídku místa v dozorčí radě Českého Aeroholdingu.
Marek Šnajdr je v dozorčí radě firmy Čepro a Ivan Fuksa stojí v čele Českého Aeroholdingu. Podle šéfky sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové je to chyba, za kterou se omluvila.
„Ty takzvané trafiky pro politiky, kteří z nějakých důvodů museli opustit poslaneckou funkci, v případě pánů Šnajdra, Tluchoře a Fuksy, byly za hranou politického kompromisu,“ uvedla.
Jak je to s rozdáváním trafik českým politikům zjišťovala redaktorka Lucie Husárová. Jak je to ve světě, přiblížil Martin Dorazín ze zahraniční redakce.
Případ exministra obrany Alexandra Vondry z ODS, který přijal nabídku místa v dozorčí radě společnosti Český Aeroholding, je podle Němcové výjimkou. „Je to jiný případ. Ten rozdíl já vidím mezi tou první skupinou a Alexandrem Vondrou.“
Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda se svou stranickou kolegyní tak úplně nesouhlasí. Její vyjádření považuje za nešťastné. „Lidé, kteří někdy byli politiky, nemají být automaticky vyřazeni z veškerého občanského, veřejného, společenského života. To pokládám za nesmysl.“
Ministr dopravy Zbyněk Stanjura si myslí, že je potřeba každý takový případ posuzovat zvlášť: „Každý z těchto lidí si je podle mého názoru vědom toho, že musí prokázat, zda se v tom orientuje či ne. Zda tu práci zvládá nebo ne.“
Ministr životního prostředí a místopředseda ODS Tomáš Chalupa s kritikou Němcové částečně souhlasí. Je ale podle něj třeba dělat rozdíly, právě v případě Vondry.
„Není možné na to nahlížet jako na jediný případ spojený třemi různými osobami. Zkrátka vidím rozdíl mezi panem ministrem Vondrou, který odešel úspěšný. Myslím si, že to, že úspěšný manažer dostane další státní nabídku na další manažerskou misi, je něco jiného než ostatní případy,“ uvedl Chalupa.
Podle Marka Bendy je praxe, kdy bývalí politici dostávají výnosná místa ve státních firmách, ve světě běžná.
„Představa toho, že budu pořád dosazovat do všech veřejných funkcí ve státních podnicích jen takzvaně nestranické odborníky, mě připadá úplně nesmyslná. Je to normální běžné všude ve světě,“ řekl.
V anglosaských zemích si soukromý sektor bývalé politiky sám vyhlídne
Martin Dorazín ze zahraniční redakce zjistil, že rozdávání trafik bývalým politikům ve světě je běžné, dělá se to však úplně jiným způsobem než v Česku.
Poměrně normální je, když zasloužilý nebo vysloužilý politik zejména, pokud působil v zahraničních výborech, odchází do diplomacie, kde může zúročit své zkušenosti. Dále jsou to lidé, kteří jsou svázáni se státním tajemstvím. Těm patří místa ve státních podnicích.
V anglosaských zemích, hlavně třeba ve Spojených státech je běžnější, že si sám soukromý sektor bývalé politiky vyhlídne a pak jim nabídne práci. Je to například případ Tonyho Blaira, který je šéfem poradců americké banky JP Morgan Chase. Bývalý americký viceprezident Al Gore zase radí firmám Google nebo Apple.
V Německu zase vyvolalo kontroverze, když exkancléř Gerhard Schröder začal pracovat pro ruský Gazprom.
Podobná situace jako v Česku, je například na Slovensku a také v Rusku. Bývalý ministr a vicepremiér Alexandr Žukov je nyní šéfem olympijského výboru a mimo to zasedá v řadě dozorčích rad.