Senát schválil americkou leteckou pomoc při summitu NATO

Dohledu amerických stíhaček na bezpečnost pražského summitu NATO už nic nebrání. Po sněmovně dnes také horní komora parlamentu schválila zákon, který umožňuje působení cizích vojsk na našem území. Pozdě odpoledne jej podepsal také prezident Václav Havel. První američtí vojáci se chystají přijet do České republiky už zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 nad Prahou | Foto: Jan Rosenauer

Prezident se kvůli tomuto zákonu vrátil dříve z dovolené na Kanárských ostrovech. Bez jeho podpisu totiž norma nemůže vyjít ve Sbírce zákonů. A v ní musí vyjít do dnešní půlnoci, protože Američané se chystají do České republiky přijet už zítra.

Zákon předpokládá, že české nebe bude chránit maximálně 250 amerických vojáků a nejvýše 15 amerických letadel. Souhlas k zásahu však musí dát český ministr obrany Jaroslav Tvrdík, nebo jeho zástupci.

Jak už dříve řekl ministr v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu, pravděpodobně budou jimi jeho první náměstek Štefan Füle, náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, velitel vzdušných sil František Padělek a náčelník operační sekce generálního štábu Emil Pupiš.

Senát také schválil zákon o referendu o vstupu Česka do EU. Lidé v něm budou odpovídat na otázku: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?". Pro přistoupení bude třeba souhlas nadpoloviční většiny hlasujících. I tento zákon ještě musí podepsat prezident republiky.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme