Senátoři chystají kompromisní variantu školného

Senátoři se chystají ve sněmovně uspět s vlastní představou školného na vysokých školách. Skupina z klubu ODS, KDU-ČSL a nestraníků připravila novelu, která dává školám možnost se rozhodnout, jestli budou poplatek za studium od studentů vybírat. Autoři návrhu zákona tvrdí, že nejde o školné v pravém slova smyslu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti

studenti | Foto: ČVUT

"Tento návrh je návrhem kompromisním mezi takzvaným tvrdým školným a mezi současnám stavem," říká o senátním návrhu Václav Roubíček z ODS.

Jenže pro sociální demokraty je to skryté školné a například odborový předák z horní komory Parlamentu Milan Štěch varuje: Kdo ví, kde se to zastaví. "Je to průlom, je to otevření dveří a to další bude pokračovat," obává se Štěch.

Poplatek by na letošní rok dělal zhruba 8900 korun. To je podle dalšího z autorů, nestraníka Jiřího Zlatušky asi tisícovka na měsíc, a na tu by studenti mít měli. "Když za stejné situace tatáž věková skupina utrácí mnohem větší částky například za mobilní telefony," míní Zlatuška.

Vše nasvědčuje tomu, že v Senátu bude mít návrh na lehkou verzi školného zelenou. Sociálnědemokratický předseda kulturního výboru a univerzitní profesor František Mezihorák ale doufá, že sněmovna placení za studium zastaví. "Zřejmě návrh projde Senátem, ale nevěřím, že by mohl projít Poslaneckou sněmovnou."

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme