Sněmovna podpořila zpřísnění azylového zákona

Nová úprava má zabránit cizincům, žádajícím o azyl v Česku, aby zneužívali azylovou proceduru. Vládní novelu podpořila drtivá většina zákonodárců. Poslanci také schválili kontroverzní návrh zákona o myslivosti a omezili možnosti zadlužování obcí. Všechny návrhy zákonů ale ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novela azylového zákona má cizincům například zabránit v tom, aby zneužívali azyl v Česku k nelegální migraci do třetích zemí. Současně má omezit možnosti uplatnění žadatelů o azyl na pracovním trhu. Prvních dvanáct měsíců od zahájení azylového řízení by nemohli získat povolení k zaměstnání. Ministerstvo vnitra před časem upozornilo, že asi 40 až 60 procent žadatelů vstupuje do azylové procedury jenom proto, aby legalizovali svůj pobyt a zaměstnání v Česku. Podle srpnových údajů u nás od začátku letošního roku požádalo o azyl přes 11 tisíc běženců, což naši zemi řadí na osmé místo v Evropě. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse má novela také azylové řízení urychlit.

Návrh zákona o myslivosti po celou dobu projednávání ve Sněmovně rozděloval zákonodárce na dva tábory. Převahu nakonec získali ti, kteří hájili postoje blízké myslivcům. Přijatá verze proto rozhořčila druhou skupinu poslanců - ti tvrdí, že zákon výrazně omezí vlastnická práva a zájmy myslivců nadřadí nad ostatní. Návrh podpořilo 98 poslanců ze 173 přítomných.

Dolní komora také omezila možnosti zadlužování obcí a krajů, když schválila novelu zákona o obcích a rozpočtových pravidlech územní samosprávy. Podle přijatého návrhu se obec nebude moci zadlužit nad rámec patnácti procent podílu dluhové služby ve svém rozpočtu. Sněmovna ale z novely vypustila institut nuceného správce, který měl řešit situaci platební neschopnosti obce.

Milada Richterová, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme