Sněmovna podpořila zpřísnění azylového zákona

Nová úprava má zabránit cizincům, žádajícím o azyl v Česku, aby zneužívali azylovou proceduru. Vládní novelu podpořila drtivá většina zákonodárců. Poslanci také schválili kontroverzní návrh zákona o myslivosti a omezili možnosti zadlužování obcí. Všechny návrhy zákonů ale ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novela azylového zákona má cizincům například zabránit v tom, aby zneužívali azyl v Česku k nelegální migraci do třetích zemí. Současně má omezit možnosti uplatnění žadatelů o azyl na pracovním trhu. Prvních dvanáct měsíců od zahájení azylového řízení by nemohli získat povolení k zaměstnání. Ministerstvo vnitra před časem upozornilo, že asi 40 až 60 procent žadatelů vstupuje do azylové procedury jenom proto, aby legalizovali svůj pobyt a zaměstnání v Česku. Podle srpnových údajů u nás od začátku letošního roku požádalo o azyl přes 11 tisíc běženců, což naši zemi řadí na osmé místo v Evropě. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse má novela také azylové řízení urychlit.

Návrh zákona o myslivosti po celou dobu projednávání ve Sněmovně rozděloval zákonodárce na dva tábory. Převahu nakonec získali ti, kteří hájili postoje blízké myslivcům. Přijatá verze proto rozhořčila druhou skupinu poslanců - ti tvrdí, že zákon výrazně omezí vlastnická práva a zájmy myslivců nadřadí nad ostatní. Návrh podpořilo 98 poslanců ze 173 přítomných.

Dolní komora také omezila možnosti zadlužování obcí a krajů, když schválila novelu zákona o obcích a rozpočtových pravidlech územní samosprávy. Podle přijatého návrhu se obec nebude moci zadlužit nad rámec patnácti procent podílu dluhové služby ve svém rozpočtu. Sněmovna ale z novely vypustila institut nuceného správce, který měl řešit situaci platební neschopnosti obce.

Milada Richterová, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme