Sněmovna je po evropských volbách opět kompletní. Doplnili ji tři noví poslanci za ANO

Sněmovna je opět kompletní. V úvodu úterního jednání složili předepsaný slib noví poslanci opozičního hnutí ANO Kamila Bláhová, Jaromír Dědeček a Miroslav Samaš. V dolní komoře nahradili trojici zvolených europoslanců ANO Jaroslava Bžocha, Kláru Dostálovou a Jaroslavu Pokornou Jermanovou, kteří se vzdali sněmovního mandátu koncem června.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zánik a vznik mandátů projednal už minulý týden mandátový a imunitní výbor. Litvínovská starostka Bláhová, zastupitel Královéhradeckého kraje Dědeček a středočeský krajský zastupitel Samaš také převzali příslušné osvědčení o zvolení. V nynějším volebním období se ve Sněmovně vyměnilo celkem sedm poslanců.

Do Evropského parlamentu kandidovalo osm aktivních členů Sněmovny. Uspěla polovina z nich. Už v polovině června se vzdal sněmovního mandátu Ondřej Kolář, kterého nahradil Martin Dlouhý (oba TOP 09).

Kdo jsou Patrioti pro Evropu? Kromě Babiše, Turka a Orbána i téměř celá skupina krajní pravice

Číst článek

Kolářovo zvolení zpochybnila u nejvyššího správního soudu dosavadní lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, jež obhajovala mandát na stejné kandidátní listině koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Kolář byl šestka na kandidátce Spolu, Šojdrová devítka. Měla však více preferenčních hlasů a jen málo jí chybělo ke zvolení. Soud o stížnosti ještě nerozhodl, vyžádal si ale volební dokumentaci.

Europoslanecký mandát získávají kandidáti nikoli zvolením, ale zahájením úvodní schůze europarlamentu v novém složení. První plenární zasedání nadcházejícího volebního období se uskuteční od 16. do 19. července ve Štrasburku.

Nynější obměna Sněmovny byla v souvislosti s evropskými volbami o něco širší než před pěti lety, kdy koncem května ve volebním klání uspěli Mikuláš Peksa (Piráti), Radka Maxová (ANO) a Veronika Vrecionová (ODS).

Peksa se tehdy vzdal sněmovního mandátu začátkem června a jeho náhradník František Navrkal nastoupil do dolní komory v podstatě obratem. Náhradníci za Maxovou a Vrecionovou skládali slib koncem první červencové dekády 2019.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme