Sněmovna zákon o státní službě odložila

Poslanci odložili diskusi k vládnímu návrhu zákona o státní službě. Opozice má mimo jiné výhrady k takzvané definitivě. Čtyřkoalice se domnívá, že vládní návrh chce konzervovat současný stav, komunisté by definitivu nahradili jiným pracovněprávním vztahem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicepremiér Vladimír Špidla k pojetí tohoto institutu uvedl, že definitiva není nosným právním institutem pro službu. Větší důraz je kladen na vzdělávání zaměstnanců, všechna služební místa v občanské státní službě - i řadová - mají být obsazována podle výsledků výběrového řízení.

Zákon o státní službě má omezit vliv politiky v zaměstnaneckých vztazích ministerstev a úřadu vlády. Diskuse o této vládní předloze byla však odložena, protože opoziční poslanci k ní mají značné výhrady. Komunisté například nesouhlasí s tím, aby se zákon týkal jen státní služby v centrálních úřadech. K tomu ale vicepremiér Vladimír Špidla poznamenal, že na zaměstnance obcí a krajů se právní úprava občanské státní služby nemůže vztahovat, protože mohou pracovat jen v pracovním poměru podle zákoníku práce.

Zásadní výhrady k této předloze má podle poslance Miroslava Beneše ODS. Určitému okruhu lidí jsou podle strany poskytovány neúměrné výhody: nejenom definitiva, ale i prodlužování dovolené o 14 dní nebo vyšší důchod až o 30 procent. Beneš si nemyslí, že by tímto zákonem byl splněn požadavek Unie o zkvalitnění výkonu státní služby.

Komunisté například nesouhlasí s tím, aby se zákon týkal jen státní služby v centrálních úřadech. Předseda poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip to odůvodnil tím, že stát přenechává část výkonu státu i jiným než jsou centrální úřady. Polovina zákona je podle KSČM dobrá a potřebná, ale druhá část odporujeme tomu, co prosazují. Definitiva je například podle něj přežitá a je možné ji nahradit jiným pracovněprávním nástrojem.

Poslanci zvolili volební výbor sněmovny, který by měl shromažďovat a třídit návrhy kandidátů na členy budoucí Rady České televize. Předsedou výboru se stal Jan Vidím z ODS. Ten Českému rozhlasu potvrdil, že v pátek by měla sněmovna určit proceduru, podle které budou různé společenské organizace osobnosti do Rady navrhovat. Bude-li takové usnesení přijato, pak by měl podle Vidíma předseda dolní komory Václav Klaus vyhlásit zákonnou patnáctidenní lhůtu pro podávání návrhů na kandidáty do Rady veřejnoprávní televize.

Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme