Rusko chce po obraně odstraněnou sochu maršála Koněva. ‚Není naše,‘ brání se ministerstvo

  • Rusko požádalo o sochu maršála Koněva, kterou z náměstí Interbrigády nechala minulý týden odstranit radnice Prahy 6. O její předání žádá ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) v dopise jeho ruský protějšek Sergej Šojgu, píše agentura RIA Novosti.
  • Mluvčí českého ministerstva Jan Pejšek Radiožurnálu potvrdil, že Metnar dopis přijal a odpoví na něj. Ministerstvo podle něj ale žádosti nemůže vyhovět.
  • Radnice Prahy 6 se na dotaz redakce odmítla v tento moment k situaci vyjádřit.

Praha (Aktualizováno: 13:01 10. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail Koněvovy sochy při přesunu z náměstí Interbrigády. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud nás ruská strana žádá, abychom jim předali sochu Koněva, tak my jako ministerstvo obrany to udělat nemůžeme. Socha není naše, je Prahy 6,“ vysvětlil Pejšek.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve čtvrtek podle agentury TASS řekla, že odstranění sochy Koněva je zločin, který nezůstane bez odezvy.

Moskva také vyzvala Prahu, aby dodržovala ustanovení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci ohledně péče o válečné památníky.

V pátek pak agentura TASS s odkazem na mluvčí Světlanu Petrenkovou informovala, že vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil kvůli odstranění sochy trestní stíhání.

Sochu maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek.

Proti tomuto postupu protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Starosta městské části Ondřej Kolář uvedl, že radnice k odstranění sochy využila nynější nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii.

Nový ruský zákon, který trestá poškozování válečných pomníků, nechtělo české ministerstvo zahraničí komentovat, neboť jeho obsah detailně nezná. Na základě zákona navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří Koněvovu sochu nechali odklidit.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vyzval českou diplomacii, aby se proti tomu ohradila. V souvislosti se spory o památník si ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ve středu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského.

Dominik Tesár, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme