Odplata za odstranění sochy maršála Koněva. České velvyslanectví v Moskvě napadli extremisté

České velvyslanectví v Moskvě se v neděli stalo terčem výtržníků. Za plot hodili dýmovnici a vyvěsili na něj transparent s nápisem „Stop fašismu“. K útoku se na svém webu přihlásila nezaregistrovaná, krajně levicová strana Jiné Rusko. Akce má být odplatou za odstranění pomníku maršála Koněva v Praze.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„My jsme následně o tomto incidentu samozřejmě informovali ministerstvo zahraničních věcí v České republice. Na pondělí jsme připravili nótu na ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace,“ řekl Radiožurnálu velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka.

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva nechala radnice Prahy 6 odstranit minulý týden v pátek. Proti jejímu odstranění vystupovali ostře především čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman.

Radnice Prahy 6 přesunula maršála Koněva z náměstí Interbrigády. Socha dočasně poputuje do depozitáře

Číst článek

Starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že radnice k odstranění sochy využila nynější nouzový stav. Socha má být součástí sbírek Muzea paměti 20. století.

„Shodli jsme se, že Muzeum paměti 20. století je tou nejvhodnější paměťovou institucí a ideálním adresátem. Bronzový maršál Koněv včetně slavných dodatkových desek bude jeho vůbec prvním exponátem. Zdá se mi to symbolické,“ vysvětlil místostarosta pro kulturu Jan Lacina (STAN).

Pražští zastupitelé ale zatím nerozhodli, kde by nové muzeum mělo stát. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma, uvedla radnice v tiskové zprávě. Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip později označil celou akci za hanebnost.

Ubohost radních v Praze 6 na vrcholu, v době kdy lidé nemohou vyjádřit svou vůli shromážděním, dají odstranit sochu maršála Koněva. To je pro ně jistě důstojná oslava vítězství nad německým fašismem a uctění památky padlým v Pražském povstání a obětem 2. světové války. Hanebné.

10:06 – 03. 04. 2020

11 243

Jak v prohlášení uvedla sama nezaregistrovaná strana Jiné Rusko, odstranění pomníku maršálu Koněvovi je prý součástí snah evropských států o revizi výsledků druhé světové války.

České úřady podle ní popírají zásluhy sovětského lidu v boji proti nacismu a samy údajně ospravedlňují nacismus.

Maršál Koněv se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku.

Ivana Milenkovičová, mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme