Součková chce oddlužit nemocnice

Zbavit bývalé okresní nemocnice až poloviny dluhů chce ministryně zdravotnictví Marie Součková. Vládě dnes navrhne, aby 50 procent jejich závazků převzala Konsolidační agentura. Tím by stát pomohl krajům, které bývalé okresní nemocnice dostaly do své správy. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dluží svým dodavatelům přes čtyři miliardy korun. Kraje jejich dluhy dokonce odhadují na 6 miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední Vojenská Nemocnice Praha | Foto: Alena Palečková

Na druhou stranu ale vymáhají nemocnice po svých dlužnících přibližně 3 miliardy. Návrh ministerstva se týká všech nemocnic, které se dostaly do propadu jako příspěvkové organizace. Aby jim stát s dluhy pomohl, budou v nich muset kraje snížit nadbytečná akutní lůžka omezit počet zaměstnanců a vyhodnotit, jak rostoucí mzdy ovlivnily dluh nemocnic.

Například náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Carbol totiž tvrdí, že do problémů se nemocnice dostaly vinou vládní politiky. "Ty ztráty, které v nemocnicích vznikají, jsou jednoznačně zapříčiněny tím vládním nařízení, kdy byly navýšeny tarify a k tomu ve stejné výši nenarostl výběr zdravotního pojištění a úhrady zdravotní péče."

Hejtman kraje Vysočina František Dohnal potvrdil, že i jeho dluhy nemocnic trápí dlouhodobě. "Na Vysočině je pět nemocnic a jejich ztráta se na konci loňského roku, tedy v době, kdy jsme je přebírali, pohybovala přes 600 miliónů korun. To, co je dluženo nemocnicím, je částka menší, asi 300 miliónů korun, ale mluvím skutečně o situaci na začátku roku, protože se to během půl roku posunulo kousek dál. Ztráty narůstají."

Kraj se maximálně snaží alespoň zabránit zvyšování ztrát nemocnic."Nedaří se tak, jak bychom si představovali, ale už teď je zřejmé, že to tempo růstu ztráty se výrazně zpomalilo a doufám, že se ho podaří úplně zastavit. Druhá záležitost je celý systém zdravotního pojištění. Zdá, že ten systém sám v sobě skrývá určitá rizika. Možná je jedním z příčin, proč ta ztráta ve zdravotnictví vůbec vzniká."

Hejtman Vysočiny by od resortu zdravotnictví očekával, že uhradí veškeré dluhy. "Mně by přišlo normální, že ta ztráta nemocnic z doby, kdy tam hospodařil stát, bude vyrovnána úplně. Během posledních týdnů jsme byli seznámeni s usnesením Ústavního soudu, který v téhle záležitosti rozhodoval, a byť v tomto případě nemohl zrušit část zákona, kterým se nemocnice přesouvaly i s dluhy na kraje, přesto jsme zaznamenali morální vítězství. Taková věc se prostě nedělá."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme