Soud osvobodil Doležela v kauze "pět na stole v českých"

Bývalý tajemník sociálně demokratických premiérů Zdeněk Doležel je podle soudu nevinný. V kauze známé jako "pět na stole v českých" čelil obvinění z pokusu o podvod. Osvobozující rozsudek ale ještě není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. To znamená, že se celou aférou bude zabývat ještě Vrchní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Doležel | Zdroj: ČTK

Pokusu o podvod se měl podle obžaloby Zdeněk Doležel dopustit tím, že sliboval nesplnitelné. S polským lobbistou Jackem Spyrou se měl dohodnout, že za pětimilionový úplatek dostane zpět do hry o prodej Unipetrolu společnost Seta, pro kterou Spyra pracoval.

Jenže bývalý tajemník premiérů neměl takové pravomoci a jak vypověděl exministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), výběrové řízení na zájemce o Unipetrol už bylo uzavřené, včetně podpisu smluv s vítězem, polskou PKN Orlen. "V době, kdy se řešily ty problémy pana Doležela, tak celá privatizace již byla skončena," řekl Sobotka.

Soudce argumenty obžaloby nepřesvědčily. Svůj rozsudek odůvodnil tak, že na žádném ze záznamů schůzek Doležela a Spyry se nemluví o penězích nebo o společnosti Seta. Předseda senátu navíc vidí problém i v tom, že nahrávky jsou velmi nekvalitní a některé pasáže jsou sestříhané.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme