Srážka dvou osobních vlaků na Domažlicku. Zemřeli tři lidé, pět je těžce zraněných

V obci Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se srazily dva vlaky. Podle železničářů šlo o Západní expres a osobní vlak. Nehodu nepřežili dva strojvedoucí. Třetí obětí je cestující z vlaku. Na místě byly desítky zraněných. Pět lidí je po nehodě ve vážném stavu, pět má středně těžká zranění. Jde o největší železniční nehodu od minulého léta. Kriminalisté budou případ vyšetřovat pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:45 4. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K nehodě došlo ve středu deset minut po osmé hodině ranní na jednokolejném úseku, před kterým se měly vlaky minout.

Cestující o srážce vlaků na Domažlicku: Praskala okna, lidé křičeli. Byl to obrovský šok

Číst článek

„Ke srážce došlo ve výhybně Radonice na Domažlicku. Jednalo se o expres, který směřoval z Mnichova do Prahy, a osobní vlak, který jel z Plzně do Domažlic,“ upřesnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala jsou mrtví oba strojvedoucí vlaků. „Oba dva strojvedoucí na místě nehody zemřeli,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu. Třetí obětí je podle policistů žena, cestující z vlaku.

Zranění utrpěly desítky lidí. „Celkem jsme ošetřili 67 lidí, kteří potřebovali základní ošetření a potom nějaké směřování,“ řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

Většina zraněných je v plzeňské fakultní a v domažlické nemocnici, dva přepravili záchranáři do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích. Dalších zhruba 20 lehce zraněných neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešlo.

Na místě neštěstí pomáhali také záchranáři ze sousedního Německa. „Z Německa přijelo deset sanitek a odvezli si do Německa deset osob hovořících německy. Šlo o středně těžká a spíše lehčí zranění, uvedla Svobodová.

Čtyři vrtulníky na místě

Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky a řada sanitek. „Za záchrannou službu zasahují čtyři vrtulníky – pražský, hradecký, z Plzně-Líní a jihočeský. Máme tam pět vozů pro likvidaci hromadného postižení osob, jsou tam materiály, léky a další pomůcky,“ uvedla Svobodová.

Dále na místě zasahovalo pět vozů rychlé záchranné pomoci, dva lékaři z oblasti, lékaři z vrtulníku. Pomáhají Jihočeši se dvěma záchrannými vozy.

Složky integrovaného záchranného systému si místo nehody rozdělily na dva úseky, kde společně zasahovaly desítky záchranářů.

Mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar uvedl, že u nehody bylo 12 jednotek profesionálů i dobrovolníků, tedy zhruba 60 hasičů včetně drážních.

„Všichni cestující už jsou evakuováni z vagonů. Ti, co byli zranění lehce nebo vůbec, byli transportováni do místního kulturního střediska (Milavče) a zbytek odvezly vrtulníky a sanitky,“ uvedl Poncar.

Na místě byl také posttraumatický intervenční tým a jeli tam i policejní psychologové. Hasiči zřídili informační linku na čísle 950 330 330 pro lidi postižené touto mimořádnou událostí.

Domažlická nemocnice, která přijímá zraněné, přes den zrušila všechny na středu plánované operace a uvolnila několik lůžek, pokud by byla potřeba hospitalizovat větší počet raněných.

Projeté návěstidlo v poloze Stůj

K obnově provozu dojde až po ukončení vyšetřování nehody a odklízecích pracích. „Pět inspektorů, včetně generálního inspektora, na místě provádí šetření příčin a okolností vzniku této mimořádné události. Expres z Mnichova měl ve výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody jsou předmětem šetření,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Drápal.

„Nutná bude také kontrola tratě, v případě poškození pak nějaké opravy. Je nutné počítat nejméně celý den s komplikacemi. Podrobné informace o náhradní dopravě najdou cestující na webu Českých drah,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) na twitteru uvedl, že jeden z vlaků, které se na Domažlicku srazily, projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice.

Informaci potvrdil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. „Podle informací, které jsme obdrželi při prvotním ohlášení, mělo dojít k nedovolené jízdě jednoho z těch vlaků. V tuto chvíli jsou inspektoři na místě a zjišťují podrobnosti, který z vlaků návěstidlo projel a co bylo příčinou,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz.

Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Havlíček novinářům na místě nehody řekl, že ani při sebelepším zabezpečení není možné vyloučit selhání lidského faktoru. Podle mluvčího Federace strojvůdců Libora Poláčka se mohlo stát cokoliv, strojvůdce třeba mohl mít zdravotní indispozici nebo mu pracovně mohl volat dispečer.

Nehodu vyšetřuje také policie. „Veškerými okolnostmi železniční nehody se zabývají kriminalisté územního odboru Domažlice. Spolupracují i s drážní inspekcí,“ uvedli policisté na twitteru.

Místo nehody ohledali a podle policejní mluvčí Dagmar Brožové zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. 

Škody přes 100 milionů

Podle mluvčího Drážní inspekce Drápala škody přesáhnou 100 milionů korun. Vyšetřování vpodvečer skončilo, následně začaly odklízecí práce.

Na místo nehody se už byli podívat zástupci firmy, která bude velkým pozemním jeřábem zvedat lokomotivu z náspu. Podle mluvčí by to jeřáb na nehodovém vlaku nezvládl. Zatím není jasné, kdy technika dorazí.

Srážka vlaků v Milavčích na Domažlicku z pohledu z dronu | Zdroj: HZS Plzeňského kraje

České dráhy, jejichž dva zaměstnanci zemřeli a tři byli zraněni, spolupracují s vyšetřovateli a vedou vlastní šetření.

„Poskytneme pozůstalým a zraněným veškerou pomoc a odškodnění. Už jsme přijali potřebná rozhodnutí,“ řekl generální ředitel Ivan Bednárik.

Odškodnění i náhradu hmotných škod jsou připraveny vyplatit co nejrychleji. „Prosíme všechny přímé účastníky události a rodinné příslušníky obětí, aby nás kontaktovali na e-mailu: odskodneni@cd.cz. Aktivní je také krizová linka 800 100 064, na níž jsou psychologové,“ uvedl dopravce v tiskovém prohlášení.

Provoz přerušen do pátku

Provoz na jednokolejné mezinárodní trati Praha – Plzeň – Furth im Wald – Mnichov bude podle webu Českých drah přerušen zřejmě do pátku 18.00. Mezi stanicemi Domažlice a Staňkov jezdí náhradní autobusová doprava.

Německý expres patří soukromému dopravci Die Länderbahn, který spadá pod firmu Netinera, dceřinou společnost italské Ferrovie dello Stato Italiane. „Vyjadřujeme soustrast obětem hrozného vlakového neštěstí,“ řekl šéf Länderbahnu Wolfgang Pollety.

Srážka na rychlé jednokolejce v obci Milavče je největší železniční nehodou od minulého léta, kdy došlo k podobné kolizi dvou osobních vlaků u obce Pernink na Karlovarsku. Tehdy si nehoda vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných.

Jednu oběť a 35 zraněných měla nehoda z loňského 14. července na kraji Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do stojícího nákladního expresu. Srážka osobního vlaku, který jel loni 9. září z Klatov do Domažlic, s diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem, si vyžádala 19 zraněných.

piv, hyh, jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme