Stavbě miliardového sarkofágu přes hořící haldu stále chybí razítka. Diamo musí dopracovat dokumentaci

  • Báňský úřad dal Diamu čas, aby do konce roku dopracovalo klíčový dokument, který umožní pokračování sanace hořící ostravské haldy – takzvanou „Žádost o změnu provozu úložného místa“.
  • Webu iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdil báňský úřad, podle kterého se státní podnik dosud nevypořádal s připomínkami, které úředníci k původní žádosti vznesli.
  • Razítko báňského úřadu na dokumentech je přitom klíčové pro zamýšlený plán státního podniku zavřít haldu do sarkofágu za tři miliardy korun. Bez jeho požehnání sanace hořící haldy touto metodou proběhnout nemůže.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakladače podávaly odtěženou hlušinu na dopravníkové pásy třídící linky

Podle báňského úřadu může do schválení nové dokumentace Diamo pokračovat v sanaci jedinou dosud schválenou metodou – odtěžbou haldy | Foto: Drahoslav Ramík | Zdroj: ČTK
Přehrát

00:00 / 00:00

Stavbě miliardového sarkofágu přes hořící haldu stále chybí razítka. Diamo musí dopracovat dokumentaci

Státní podnik Diamo má čas do konce roku dopracovat svou „Žádost o změnu provozu úložného místa“ na takzvané heřmanické haldě v Ostravě – prohořívající „skládce“ tisíců tun hlušiny a odpadů.

Co je halda Heřmanice?

Heřmanická halda je uměle vytvořený kopec vytěžené hlušiny z dolů a odpadů ze stále funkční koksovny. Pokrývá plochu 103 hektarů a dosahuje výšky 30 metrů. Halda začala vznikat ve čtyřicátých letech minulého století. Od devadesátých let prohořívá zevnitř. To představuje ekologickou zátěž kvůli toxickým a rakovinotvorným zplodinám, které unikají do ovzduší jen zhruba tři kilometry od centra Ostravy. Teplota uvnitř haldy dosahuje až 600 stupňů Celsia. Odval má ve správě státní podnik Diamo, který zahlazuje následky po těžbě na celém území České republiky.

PROBLEMATIKU SANACE HALDY JSME POPSALI DŮKLADĚ ZDE.

Vyplývá to z usnesení báňského úřadu (celé znění zveřejňujeme na konci článku), který souhlasil s prodloužením termínu původně stanoveného na 26. srpna.

Podle báňského úřadu je schválení žádosti klíčové pro to, aby mohla pokračovat sanace haldy metodou, kterou Diamo na jaře letošního roku vybralo. Celý prohořívající kopec chce státní podnik zakrýt sarkofágem za tři miliardy korun, který má omezit jeho prohořívání.

„Diamo má s touto metodou vlastní zkušenosti, přičemž i po 12 letech od ukončení prací se tato metoda osvědčila. Po realizaci došlo k významnému poklesu teplot v odvalu,popsal ředitel Diama Ludvík Kašpar na červnové tiskové konferenci za přítomnosti ministrů Zbyňka Stanjury (ODS) a Jozefa Síkely (STAN). Stejně úspěšná by podle něj mohla být i sanace hořící části heřmanického odvalu.

Podívejte se na nejnovější plán na utěsnění hořící části odvalu Heřmanice:

Jenže aby mohl báňský úřad žádost Diama schválit, potřebuje mít mimo jiné jasno v tom, co plánuje Diamo na hořící haldě přesně dělat. To měl státní podnik doložit zvláštním dokumentem – aktualizovaným „Plánem pro nakládání s těžebním odpadem“, který si chtělo Diamo nechat od báňského úřadu schválit už na konci května. Jenže s předloženým plánem báňský úřad nesouhlasil. A vrátil ho státnímu podniku s dvanácti připomínkami, jak informoval iROZHLAS.cz v polovině července.

Státní podnik pak celý tento plán stáhl a přepracoval ho. K novému schválení báňským úřadem ho odeslal v pátek 30. srpna – čtyři dny po termínu, kdy měl úřad už schvalovat kompletní „Žádost o změnu provozu úložného místa“. „Proto bylo nutné požádat o prodloužení doby, neboť ‚plán‘ byl předložen ke schválení 30. 8. 2024, a není tudíž schválený,“ vysvětlil mluvčí Diama Tomáš Indrei.

Bude třeba EIA?

Jenže neschválený plán pro nakládání s těžebním odpadem je jen jednou z věcí, co podle báňského úřadu k úspěšné změně provozu úložného místa státnímu podniku chybí. Usnesení odhaluje i další důvody, proč není možné zatím žádost státního podniku schválit.

Báňský úřad neschválil předložený plán na uzavření hořící haldy do sarkofágu. Diamo ho musí dopracovat

Číst článek

Druhou podstatnou připomínkou úředníků je totiž stále chybějící posouzení vlivu zamýšlené sanace na životní prostředí, takzvaná EIA. Požadavek na ni vychází podle Macheka z původně předloženého a neschváleného plánu pro nakládání s těžebním odpadem, ve kterém Diamo nastínilo, jak chce sanační práce provádět.

„Kolegům v Ostravě pak nezbylo nic jiného než Diamu vytknout tento nedostatek a říct, že toto je objem prací, který je potřeba posoudit z hlediska vlivu na životní prostředí. A proto musí být provedena EIA,“ konstatuje Machek s tím, že v novém návrhu, který Diamo předložilo 30. srpna, může státní podnik objem plánovaných prací natolik snížit, že EIA nakonec potřeba nebude.

To ale musí úřad teprve posoudit. „Je to zatím otevřená věc, která bude posuzována v průběhu správního řízení. V tuto chvíli to komentovat nelze,“ říká Machek.

Na to ostatně poukazuje také mluvčí Diama Indrei. „Problematiku EIA řešíme, avšak bude záležet na vícero faktorech. Zejména na tom, zda bude při zpracování sarkofágu nezbytné využívat odpady dle zákona o odpadech, na což by měl dát mimo jiné odpověď projektant díla,“ vysvětluje, zda věří, že se časově náročný proces podaří skutečně zpracovat tak rychle, aby se na přelomu roku mohlo začít se stavbou, jak Diamo avizovalo.

Mapa majetkových vztahů pod haldou Heřmanice. Klíčové jsou pozemky státního podniku Diamo, který vlastní většinu odvalu, a firmy cresco&finance, jejíž součástí jsou i laguny a třídící linka. Pozemek OKK Koksovny představuje skládku toxického materiálu | Foto: Jan Cibulka, ČÚZK | Zdroj: Český rozhlas

Čekáme na stavební úřad

Třetí podstatnou připomínkou báňského úřadu, která z usnesení vyplývá, je stále chybějící souhlasné stanovisko stavebního úřadu s budováním sarkofágu. „Je to poslední závažný nedostatek a k jeho vypořádání byla stanovená přiměřená lhůta,“ říká mluvčí Machek bez toho, aby specifikoval, proč je kladné stanovisko stavebního úřadu také potřeba.

Hořící heřmanická halda: měla být už dávno rozebraná, místo toho se vedou války o její škodlivost

Číst článek

„Je to rozhodnutí prvoinstančního orgánu, který musí postupovat podle zákona. Čili vytknuté požadavky jsou legitimní a podložené konkrétními ustanoveními zákonů,“ podotýká.

Podle Indreie už Diamo o souhlas stavebního úřadu zažádalo, ten ale doteď na žádost nezareagoval. „Požadované souhlasné stanovisko stavebního úřadu – mimo jiné i k jiným stavbám – stále nemáme, na odpověď čekáme více než čtyři měsíce,“ upozorňuje.

Přesto mluvčí Diama trvá na tom, že tyto problémy se schvalováním celý projekt sarkofágu významně nezdrží a že neovlivní ani jeho konečnou cenu – ta je odhadovaná na tři miliardy korun. „Přerušení tohoto správního řízení neovlivní časový plán na sarkofág, když současně je nezbytné vyhlásit veřejnou zakázku na projektanta sarkofágu, která se připravuje,“ nastiňuje Indrei další postup státního podniku.

I podle Macheka může státní podnik na výběru projektanta a přípravě projektu už v tuto chvíli pracovat. „Volba projektanta a rozsah prací zcela závisí na vůli provozovatele úložného místa,“ říká s upozorněním, že Diamo ale nesmí do doby schválení žádosti o provozu úložného místa začít se samotným budování sarkofágu.

„Provozovatel úložného místa může zatím likvidovat těžební odpad na heřmanickém odvalu jen za předpokladu, že bude dodržovat dosud schválený plán z roku 2020, který počítá s odtěžbou. A není tam nikde uvedeno, že by se měl začít budovat sarkofág,“ uvádí k aktuálnímu stavu.

Přečtěte si celá znění obou usnesení báňského úřadu. První z 2. července 2024, kde báňský úřad vypočítává konkrétní nedostatky. A druhé pak z 26. srpna 2024, kterým úřad prodloužil dobu, po kterou bude přerušeno správní řízení:

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme