STEM: Češi by nyní evropskou ústavu odmítli

Češi by nyní v případném referendu o evropské ústavě její přijetí pravděpodobně odmítli. Podle průzkumu agentury STEM by proti ní hlasovalo 58 procent lidí. Před nedávnými plebiscity ve Francii a Nizozemsku přitom v Česku převažovali příznivci dokumentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropská ústava

evropská ústava | Foto: Triera

Téměř čtyři pětiny lidí jsou příznivci referenda o euroústavě, jejich podíl se navíc stále zvyšuje. Referenda by se ale zúčastnila pouze necelá polovina obyvatel. Nejít k případnému referendu je nyní rozhodnuto 16 procent obyvatel, 35 procent lidí je zatím nerozhodnutých.

Mezi ženami je stoupenců euroústavy 46 procent, mezi muži 38 procent. Jejími zastánci jsou spíše mladí lidé s vyšším vzděláním, ani mezi vysokoškoláky však její zastánci nepřevládají. Nejvíce příznivců má euroústava u voličů ČSSD a KDU-ČSL.

Podpora euroústavy oproti minulým měsícům klesla, předchozí výzkumy STEM i dalších firem ukazovaly její většinovou podporu. Tehdy ji podporovalo asi 60 procent Čechů. Nyní se za pevné stoupence euroústavy považuje jen pětina obyvatel, naopak pevných odpůrců je více než třetina Čechů.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme