Sudetoněmecká otázka vyostřila vztahy premiéra a prezidenta

Plánovaný návrh premiéra Jiřího Paroubla na gesto vůči sudetoněmeckým antifašistům se stává příčinou slovní přestřelky mezi předsedou vlády a prezidentem. Václav Klaus odmítl , že by Paroubkovu iniciativu nepochopil a kritizoval premiérovy výroky na jeho adresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: ČRo

Jiří Paroubek po schůzce s rakouským kancléřem ve Vídni zopakoval, že navrhované usmiřovací gesto je určeno pouze těm německým občanům, kteří do posledních dnů zůstali věrni předválečnému Československu.

Zároveň se ohradil proti odmítavým slovům prezidenta Václava Klause: "Obávám se že tady asi společného názoru nedojdeme. Já nechci být škodolibý, ale podobný názor, byť z jiných pozic, jako pan prezident, měl Sudetendeutsche Landsmanschaft."

Tato premiérova vyjádření nenechal prezident Václav Klaus bez odezvy. V televizi Nova jednoznačně odmítl, že by premiérovu iniciativu nepochopil "Zaprvé tomu rozumím velmi dobře. Zadruhé jeho slova považuji za mimořádně drzá. Mám pocit, že už ztratil veškerý rozum."Už dříve Klaus v tisku označil návrh na odškodnění za nezodpovědný, nešťastný a mimořádně nebezpečný a přirovnal ho k otevírání Pandořiny skříňky.

Slovensko návrh na smířlivé gesto vůči sudetoněmeckým antifašistům nepodpoří. Předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda Paroubkovi řekl, že takový krok podle něj nemá smysl. "Řekl jsem mu svůj názor v tom smyslu, že považuji otázky druhé světové války za absolutně uzavřené," řekl ve středu Dzurinda novinářům po schůzce premiérů visegrádských zemí, Rakouska a Slovinska v Budapešti.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme