Svaz měst a obcí bude poprvé jednat s vládou Petra Nečase

Církevní restituce, příprava nového zákona o rozpočtovém určení daní nebo regulace hazardu - to jsou jen některá témata, která by dnes měli probírat zástupci Svazu měst a obcí s ministry. S novou vládou premiéra Petra Nečase se oficiálně uvidí poprvé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas před zasedáním členů vlády

Premiér Petr Nečas před zasedáním členů vlády | Foto: Tomáš Adamec

„U církevních restitucí jde o dlouhodobý úkol. Celá řada obcí je diskriminována tím, že nemáme narovnání s církvemi. Obce jsou omezeny ve svém rozvoji,“ řekl výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka tato schůzka navazuje na podobné setkání kabinetu se všemi hejtmany. Sám čeká, že mluvit by se mohlo hlavně o rozpočtovém určení daní.

„Předpokládám, že kromě obecných témat, která se týkají například čerpání evropských fondů, bezpečnosti a školství také přijde diskuse na takzvané rozpočtové určení daní, to znamená podíl, který obce dostávají z jednotlivých sdílených daní, daně z přidané hodnoty a daně z příjmu. Předpokládám, že se tímto tématem budeme zabývat v souvislosti s převodem některých agend mezi státem, kraji a obcemi,“ uvedl Jaromír Drábek.

Novela loterijního zákona

Obce by mohly také více mluvit do toho, kde a jaké se budou na jejich území provozovat hazardní hry. Doposud mohou regulovat jen provoz výherních hracích automatů, do budoucna by to ale měly být i sázkové hry v kasinu nebo takzvané videoloterijní terminály.

Zajistit by to měla novela loterijního zákona, o které bude dnes rozhodovat vláda. Jak Radiožurnálu potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek, do budoucna chce ještě resort připravit úplně nový loterijní zákon, podle něhož by obce mohly například využívat určitou část výtěžku z hazardu. Ministr doufá, že jej bude schopný předložit začátkem příštího roku.

Veronika Malá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme