Televize Nova má prodlouženou licenci na dalších 12 let

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila televizi Nova licenci na dalších 12 let. Stávající licence platí do roku 2005. Nova požádala o její prodloužení vloni poté, co vstoupil v platnost zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Zákon umožňuje automatické prodloužení licence, pokud provozovatel podle rady dodržuje stanovené podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo TV NOVA

Podmínkou v prodloužené licenci bude však uvolnění frekvencí a kanálů, které jsou mezinárodními smlouvami vázány pro digitální vysílání rozhlasu a televize. U TV Nova jde především o 12. celoplošný kanál a vysílače v Pardubicích a Krušných Horách.

Prodloužení platnosti licence na dalších 12 let uvítal vedle generálního ředitele TV Nova Vladimíra Železného také předseda představenstva MEF Holdingu Jiří Šmejc. Právě MEF Holding získal v úterý majoritní podíl v CET 21.

Vladimír Železný totiž nabídl společnosti CME splacení svého dluhu ve výši miliardy korun. Ten by hradil z prodeje svého podílu v CET 21 společnosti MEF Holding. Ta už získala většinu akcií CET 21, a za Železného podíl nabízí 33 milionů dolarů. Případ sleduje Marek Janáč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídka V. Železného společnosti CME

Společnost MEF Holding totiž získala majoritní podíl 57,26 procenta ve společnosti CET 21, která je držitelem licence na vysílání TV Nova. Většinový podíl MEF Holding má na základě opčních smluv na podíly v CET 21 od akcionářů Josefa Alana, Vlastimila Venclíka a Petera Hunčíka. Oznámil to předseda představenstva MEF holdingu Jiří Šmejc.

MEF dále uzavřel smlouvu o nákupu podílu Železného v CET 21 za 33 miliónů USD a složil deset procent do notářské úschovy, uvedl Šmejc. Podle něho z této první splátky může získat společnost CME trojnásobek toho, co by získala exekucí Železného podílu v CET 21. Podmínkou transakce však je zrušení exekuce, kterou CME vůči Železného podílu vede, zdůraznil Šmejc.

Z Londýna přitom v úterý dorazila další zpráva ohledně TV Nova: Stockholmská arbitráž ve sporu americké CME proti České republice bude pokračovat stanovením výše odškodnění. Rozhodl o tom tribunál v Londýně s tím, že na to nebude mít vliv výsledek soudu, u kterého Česká republika napadla první fázi této arbitráže. Američané se soudí s naší republikou za to, že neochránila jejich investice v televizi Nova. Jako odškodnění požadují 19 miliard korun a úroky.

Česká republika usilovala, aby arbitři odložili rozhodnutí o odškodnění na dobu, kdy bude známo rozhodnutí švédského soudu ohledně odvolání Česka proti výsledku první části arbitráže. Ta už loni došla k závěru, že Česká republika porušila mezinárodní závazky.

Další událostí kolem šéfa TV Nova je úterní rozhodnutí soudu: Právník Vladimíra Železného Aleš Rozehnal zůstane v pražské vazební věznici na Pankráci. V neveřejném zasedání o tom v úterý rozhodl Městský soud v Praze. Rozehnal je ve vazbě od loňského 7. listopadu. Spolu se Železným je stíhán pro pokus o poškozování věřitele - společnosti CME - kvůli miliardové transakci s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. U Železného soud loni návrh na vzetí do vazby zamítl.

Aleš Rozehnal je ve vazbě už dva a půl měsíce. Obvodní soud pro Prahu 1 ho chtěl pustit na svobodu už koncem prosince, protože už byli v jeho kauze vyslechnuti všichni důležití svědkové. Jako záruku, že Rozehnal neuteče do zahraničí, přijal soud pětimiliónovou kauci. Státní zástupce s tím ale nesouhlasil a podal stížnost, které v úterý Městský soud vyhověl. Rozehnal je spolu s ředitelem Novy Vladimírem Železným obviněn z pokusu o poškozování věřitele, a to kvůli miliardové transakci s lichtenštejnskou nadací Astrona. Od minulého týdne čelí obvinění také kvůli podezřelým převodům majetku šéfa Novy.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme