Titulní strany českých deníků ovládl fotbal

Z titulních stran většiny dnešních deníků shlížejí na čtenáře fotografie rozradostněných fotbalistů české reprezentace, kteří v kvalifikaci na mistrovství Evropy porazili Německo 3:0 a zajistili si tak postup na šampionát. Ten se příští rok bude konat v Rakousku a Švýcarsku. Dnešní listy ale přinášejí i jiná témata. Mladá fronta DNES na titulní stranu zařadila článek o občanských sdruženích politiků a jejich příbuzných. Hospodářské noviny informují o problémech podnikání českého miliardáře Petra Kellnera a jeho společnosti PPF Investments v Rusku. Lidové noviny se zamýšlejí nad otevřením nové laboratoře americké firmy GHC Genetics v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Mladá fronta DNES na titulní stranu zařadila také článek o občanských sdruženích, v nichž se angažují politici či jejich blízcí, a o jejich průhlednosti. Od roku 1997, kdy začal platit přísnější zákon o nadacích, přibývá totiž občanských sdružení, která vybírají peníze na charitu. Tento typ společností, na rozdíl od nadací, nemusí nikomu, kromě finančního úřadu, vysvětlovat původ peněz a na co je vynakládají.

Tento způsob zvolila například bývalá manželka předsedy ČSSD Zuzana Paroubková, píše Mladá fronta DNES. Sponzory jí přitom stále shání exmanžel. Stejný postup volí i další politici, premiér Mirek Topolánek, nebo ministři Ivan Langer či Tomáš Julínek. Julínkovo sdružení Reforma zdravotnictví, stejně jako Topolánkovo Becario, zveřejnily v rámci průhlednosti své účetnictví i sponzory na internetových stránkách, na rozdíl právě od Zuzany Paroubkové.

Anonymita dárců, pokračuje Mladá fronta DNES, přitom může pro politiky znamenat problém kvůli možnému podezření ze střetu zájmů. Peníze mohou totiž plynout od firem, v jejichž zájmu politici rozhodují. Fungování občanských sdružení se mělo od července 2009 zpřísnit, poslanci však předevčírem napříč politickými stranami navrhli, aby pravidla zůstala stejná jako nyní.

Hospodářské noviny otevírají své dnešní vydání ekonomickou zprávou z Ruska. Právě tam totiž v rámci svého podnikání narazil český miliardář Petr Kellner a jeho společnost PPF Investments. Společnost nedávno koupila 38 a půl procenta akcií pojišťovny Ingosstrach a zaplatila za ně 17 miliard korun.

Nejbohatší oligarcha Oleg Děripaska, který přímo i přes spřízněné firmy ovládá kolem 60 procent pojišťovny, si ale na mimořádné valné hromadě prosadil čtyřnásobné navýšení základního jmění. Češi se velmi zlobí, že nebyli pozváni, hrozí totiž, že se jejich podíl rozředí pod deset procent. Proto už podali stížnost federální komisi pro cenné papíry a podávají soudní žaloby.

Část ruských akcionářů Ingosstrachu podle Hospodářských novin šíří zvěsti, že Petr Kellner nákupem akcií porušil zákony. Tomáš Brzobohatý, šéf PPF Investments, situaci přirovnává k nechvalně proslulé době počátku devadesátých let a nemůže uvěřit, že je něco takového možné v dnešním stabilizovaném Rusku. Více se dočtete v Hospodářských novinách.

Pokud vás zajímá, jestli se ve vašich genech neskrývá zvýšené riziko vzniku civilizačních chorob, můžete od listopadu zamířit na soukromou kliniku, která vám provede DNA testy. Informují o tom Lidové noviny. Odnož americké firmy GHC Genetics míří do České republiky a má být krokem k takzvané personalizované medicíně.

Člověk si v duchu tohoto přístupu nechá udělat genetický test a lékař k němu podle jeho výsledků bude přistupovat. Odborníci, které Lidové noviny oslovily, však nadšení nesdílejí. Například genetik Václav Pačes je překvapen už tím, že firma vydala prohlášení pro novináře a své metody a cíle nejprve neobhájila před odbornou veřejností. Odborníkům také vadí, že klinika nemá žádné nezávislé ocenění kvality.

Lidové noviny připomínají, že nedávno prověřoval zvláštní vyšetřovací výbor amerického kongresu činnost čtyř podobných společností ve Spojených státech. Ty dostaly DNA dvou lidí, vystupujících pod čtrnácti různými jmény. Jednomu a témuž zákazníkovi pak tyto firmy doporučily zcela protichůdné programy. Navíc mu daly i různé výsledky genetických testů. Ani američtí vědci kritikou těchto metod nešetří. Například přední genetik Alan Guttmacher testy provázené návodem na zdravý a spokojený život rozhodně nepovažuje za vědu.

Marie Matúšů, Barbora Pirochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme