TNS AISA: Třetina Čechů žije od výplaty k výplatě

To je výsledek průzkumu společnosti TNS AISA, který se dělal v zemích bývalého východního bloku. V souvislosti s krizí, kterou zažívá teď Amerika, kdy se ukázalo, že řada lidí nemá na to splácet své půjčky - se tedy můžeme ptát, jak jsou na tom české domácnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Půjčit si peníze je i u nás už běžné a společensky akceptovatelné. Zažili jsme boom nabídky půjček a úvěrů a ty je potřeba také splácet - proto přibývá i lidí, kteří na pokrytí svých výdajů spotřebují celou svou výplatu - podle průzkumu třetina z nás. Mnozí se bojí toho, že přijdou o svou práci.

V souvislosti se svou finanční situací Češi rozhodně nehýří optimismem, i když ve srovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku vyšli docela dobře - jinde je totiž na svém každoměsíčním příjmu zcela závislá ještě větší část obyvatel než u nás.

Český statistický úřad už počátkem roku varoval, že problémy se splácením půjček hrozí 20 % českých domácností s nejnižšími příjmy. Stoupá také počet nařízených exekucí. Ani to však neodrazuje řadu lidí peníze si půjčit a v zadluženosti domácností mílovými kroky doháníme západoevropské země. O nárůstu půjček svědčí i to, že splátkovým firmám stále výrazně narůstají obchody.

Lidé v Česku si nejvíce půjčují na hypotéky, nákup aut a motorek, elektrotechniku a další vybavení domácností - v posledních měsících splátkové firmy nejčastěji půjčovali lidem na sportovní vybavení, a to je trochu novinka ve srovnání s předchozím rokem. Lidé investují do zvyšování svého životního standardu a jsou ochotní pak žít od výplaty k výplatě.

Jak jste na tom vy? Žijete od výplaty k výplatě? Hlasujte v naší anketě!

Milan Kopp, Lenka Šumová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme