Učitelé nevyžijí ze svých platů. Někteří proto pracují o prázdninách

Přes sedm tisíc učitelů je aktuálně v evidenci na úřadech práce. Necelá polovina z nich hledá zaměstnání od začátku července. A když už práci mají, stěžují si na nízké platy. Někteří učitelé proto pracují i o prázdninách. Stávají se z nich průvodci, nebo trenéři ve fitcentru. Jiní třeba učí cizince češtinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel /ilustrační foto/ | Foto: Free Digital Photos

Michal Müller učí tělocvik a výpočetní techniku na pražském gymnáziu. Během dvouměsíčního letního volna však vymění učitelský sbor za klienty ve fitnesscentru, nebo se stará o zraněné sportovce. Kantorem se přitom stal úplnou náhodou.

„Protože jsem se chtěl na střední škole jednou ulít a šel jsem se s kamarádem podívat na den otevřených dveří na pedagogické fakultě. Pak jsem se ještě jednou náhodou vlastně dostal k tomu, že jsem začal učit, přestože na škole jsem vlastně učit nikdy nechtěl,“ prozrazuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Učitelé si kvůli nízkým platům snaží o prázdninách přivydělat. Natáčela s nimi redaktorka Klára Bílá.

Učení na škole ho prý baví, i přes problémy, které jsou s tím spojeny. „Mám úvazek nějakých 26 hodin. Ale ono to není tak, že bychom tam byli 6 hodin, od osmi do dvou a hned vypadli domů. Musíte se tomu ještě věnovat i doma. Takže pokud se o nás říká, že pracujeme 20 hodin týdně, ve skutečnosti děláme třeba 50 nebo 60. Ale bohužel to není vidět,“ říká.

Nastupující učitelé mají plat kolem 20 tisíc korun hrubého. A to i po šesti letech praxe. Pak se jim mzda zvyšuje o necelou tisícovku.

„Vyžít se z toho dá, ale žít se z toho rozhodně nedá. Musím si navíc vydělávat. Snažím se i přes rok, ale tam je to hodně omezené časem. A tak teď, když jsou prázdniny, nemůžeme si dovolit jet na dovolenou na měsíc a půl,“ popisuje Müller.

Podle něj jsou na tom víceméně stejně i další kolegové. „Co třeba vím, tak němčinář pracuje třeba v Německu.“

Michal Müller učí tělocvik a výpočetní techniku na pražském gymnáziu | Foto: Klára Bílá

Na dobu určitou

V Česku je zhruba 60 tisíc učitelů. Důvodem, proč jich je o prázdninách v evidenci úřadů práce přes sedm tisíc, je hlavně to, že s nimi ředitelé škol uzavírají smlouvy na dobu určitou.

Podle ředitele odboru vzdělávací soustavy na ministerstvu školství Jakuba Stárka za to může novela zákoníku práce, která platí od začátku roku 2012.

„To znamená, že s tím pedagogem lze uzavřít celkem třikrát pracovní poměr na dobu určitou a až čtvrtá smlouva musí být na dobu neurčitou,“ říká Stárek.

Ministerstvo podle něj vyzvalo ředitele škol, aby smlouvy na dobu určitou platily nejen do června, ale až do srpna.

„Pokud by tak nekonali, tak se jedná o rozporné chování s dobrými mravy. Některé stížnosti vyřizujeme tady, některé vyřizuje Česká školní inspekce, ale spíše to spadá do gesce inspektorátu práce a do otázky zákoníku práce,“ dodává Stárek.

Učitelé jsou v Česku nejhůře placení vysokoškoláci

I na pražské Základní škole Na Smetance většina učitelů během prázdnin pracuje. Třeba Ivana Černá učí přes léto cizince česky. Za katedrou už je přes 27 let a platově si přitom moc nepolepšila. „Když zohledníme ceny, které jsou, tak ten rozdíl je spíš v neprospěch současnosti,“ říká.

I ona však podotýká, že má svou práci ráda. „Když tady projdete po škole, tak pochopíte, proč to dělá většina z nás. Protože, když to jednou začnete dělat a zaháčkujete se mezi děti, tak to nejde zastavit. Protože to děláte rádi,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl ředitel odboru vzdělávací soustavy na ministerstvu školství Jakub Stárek

Ředitelka školy Hana Vítová přiznává, že platy učitelů nemůže moc dělat. „Samozřejmě kdybych měla peníze, tak bych je jenom rozdávala všem aktivním učitelům. Takhle za jejich aktivitu mohu říct pouze: děkuji,“ konstatuje.

Učitelé jsou v Česku dokonce nejhůře placení vysokoškoláci. Jakub Stárek sice zmiňuje, že od roku 2005 se platy učitelů zvyšují, zároveň však přiznává, že ne tempem, jaký by si ministerstvo školství představovalo. Problém by mělo vyřešit zavedení kariérního řádu v roce 2014. Na něm nyní podle Stárka ministerstvo spolu s pedagogickými fakultami pracuje.

Učitelka Ivana Černá ve zlepšení moc nevěří. „Aktuálně se dotyčný učitel musí poohlédnout po nějakém jiném zaměstnání, aby se uživil. Takže má dvě nebo tři zaměstnání. A těžko takový člověk může pracovat na svém kariérním růstu,“ poznamenává.

Bez druhé práce si život nedokáže představit ani Michal. „Je to nutnost pracovat o prázdninách,“ říká.

Jakub Stárek z ministerstva školství věří, že nový řád učitelům lepší podmínky přinese.

„Myslím, že všichni ti, kteří se budou chtít v tom systém nalézt, specializovat, rozšiřovat svoje znalosti a dovednosti a budou mít, řekl bych, vstřícný přístup ke svému dlouhodobému rozvoji a práci ve prospěch žáků a studentů na školách, tak se určitě v tom systému najdou. A s tím samozřejmě bude možné spojit i tu finanční odměnu,“ poznamenává Stárek.

Jiří Chum, Klára Bílá, Vojtěch Kouřímský, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme