Ústavní soud dal za pravdu Hučínovi

Ostravští soudci porušili zákon, když bývalému důstojníkovi BIS a předlistopadovému disidentovi Vladimíru Hučínovi prodloužili letos v lednu vazbu, aby nemohl ovlivňovat svědky. K tomuto závěru dospěl Ústavní soud, podle kterého už byli v té době všichni klíčoví svědci vyslechnuti, a jejich ovlivnění tedy nehrozilo. Hučín, který je obviněn ze sedmi trestných činů, strávil ve vazbě skoro rok. Od letošního března je stíhán na svobodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín

Ostravský soud tvrdil, že Hučín by mohl ovlivňovat svědky, a proto ho chtěl nechat ve vazbě až do té doby, než budou vyslechnuti soudem. To ale trestní řád nepřipouští, pokud už tito svědci vypovídali před vyšetřovatelem. Další argument ostravského soudu, a sice Hučínovu trestní minulost z doby totality, označil Ústavní soud za neetický.

Vladimír Hučín po vynesení dnešního verdiktu zopakoval svá tvrzení o údajné provázanosti severomoravské justice i některých politických špiček s bývalým režimem. "Samozřejmě mám proti sobě obrovský moloch, který se chce udržet a který vytváří veškeré možné akce, aby mě nějakým způsobem diskreditoval."

Neveřejný proces s Vladimírem Hučínem u přerovského soudu je nyní přerušen do doby, než Ústavní soud vyjasní, zda jej mohou hájit advokáti bez speciální bezpečnostní prověrky. Jeden z obhájců, bývalý šéf BIS Stanislav Devátý předpokládá, že by v této věci mohlo být rozhodnuto během tří nebo čtyř měsíců. "Myslím si, že se jedná o zásadní věc. I obviněný má minimální práva, a mezi ta minimální práva patří svobodná volba obhájce podle vlastního výběru," říká Devátý.

Vladimír Hučín čelí obvinění ze sedmi trestných činů. Jde například o nedovolené ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu, neoprávněné nakládání s utajovanými skutečnostmi nebo o šíření poplašné zprávy. Hučín všechna obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Budou-li mu ale prokázána, hrozí mu až deset let vězení.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme