V Česku je už 10 let nejvíc klíšťové encefalitidy v EU
Česko v posledních deseti letech má nejvíce případů klíšťové encefalitidy. Loni onemocnělo 861 lidí, zemřelo pět. I tato čísla padla dnes na jednání odborníků z dvaceti zemí o klíšťovce ve Vídni.
„Klíšťová encefalitida je nemoc s přírodní ohniskovostí. To znamená, že někde v přírodě se nachází správné společenství živočichů – v našem případě jsou to drobné myšky a klíšťata – a mezi sebou si předávají virus,“ vysvětlil primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík.
Tento virus pak může podle jeho slov získat člověk, jemuž virus může způsobit nemoc.
Primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík mluví o klíšťové encefalitidě ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
„Záleží jednak na tom, kolik máme infikovaných klíšťat a těch ohnisek v přírodě, a těch nám v poslední době přibylo na území celé České republiky, a jednak záleží na tom, jak se člověk chová v přírodě. A tady došlo k změnám,“ řekl Václav Chmelík.
Nejúčinnějším prostředkem proti klíšťovce je podle něj očkování. Nejohroženější jsou podle Václava Chmelíka starší lidé nad 50 let, kteří mají už více nemocí.
„Očkovat proti klíšťové meningoencefalitidě lze celý rok. Akorát v době jako je tato klidová, kdy se klíšťata v přírodě nevyskytují a nesají, jsou někde zalezlá pod listím a podobně, tak máme příležitost udělat z toho hlavní základní očkování ještě než ta klíšťata se začnou aktivizovat a sát,“ uvedl lékař.