V Česku roste počet onemocnění encefalitidou a boreliózou. Farmáře na Jablunkovsku trápí vlci, kteří útočí na stáda ovcí. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Výzkumníci z Masarykovy univerzity, kteří aktivitu klíšťat dlouhodobě monitorují, jich během hodiny v parku v Pisárkách nasbírali skoro 130. To je nejvíc za posledních pět let.
Česko je mezi unijními státy na prvních příčkách v počtu hlášených případů klíšťové encefalitidy. Na druhé straně ale patří k zemím s nejnižší proočkovaností proti nákaze.
Lidé by neměli vstupovat do porostu lesů či parků. Také by se měli chránit repelentem a vhodným oblečením. Větší aktivita klíšťat zvyšuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.
V sobotním výběru tisku se dočtete, že aktuální počasí přináší riziko zvýšeného počtu klíšťat. Při rozmnožení klíšťat narůstá i počet nemocí, které přenášejí, varuje deník Právo.
Na projektu, který trval tři roky, se podílel i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles Rice. Studii zahájili vědci s lékaři sledováním 140 pacientů z jižních Čech.
Klíšťovou encefalitidu pracovníci stanice neobjevili u žádného z klíšťat, které v různých lokalitách v Praze nasbírali. Tuto nemoc naposledy objevili v roce 2017 v Kunratickém lese.
„Ročně otestujeme několik desítek molekul, které mají potenciál přenos nákazy blokovat, ale tak vysokou účinnost jsem viděl poprvé v životě,“ potvrzuje parazitolog.
Státní zdravotní ústav doporučuje při tak vysoké aktivitě klíšťat používat při pobytu v přírodě repelent. Pohybovat se jen po zpevněných cestách a nechodit do listnatých a smíšených lesů.
„Začali jsme do vody přidávat různé chemikálie a v kombinaci se solí, která se používá na hnojení trávníků. Dvě posprejování by měla mít na klíšťata negativní efekt,“ říká mikrobiolog Luděk Žůrek.
Mezi biatlonisty se někdy používá termín „držel se ho jako klíště“. Tomáš Krupčík má ale tento hmyz z nedávné doby spojený s horečkami a dlouhou tréninkovou pauzou.
Podle odborníků se nemoc šíří i na sever v souvislosti s oteplováním. Příkladem je Švédsko. Více encefalitidy zaznamenali také lékaři ve Švýcarsku včetně míst s vyšší nadmořskou výškou.
Aktivita klíšťat je na osmém stupni z deseti. Klíšťata pak mohou přenášet boreliózu nebo encefalitidu. Jedinou ochranou je očkování, jenže to pro dospělé teď v Česku není dostupné.
Primářka Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce v Praze ale uklidňuje: ne každé infikované klíště znamená automaticky přenos onemocnění na člověka.
O pomoc s mapováním výskytu pijáka lužního žádají výzkumníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Data o rozšiřování lokalit, kde se klíště vyskytuje, sbírají na webu Najdipijaka.cz.
Praha||Michal Zlatkovský, Kristýna Křupková|Zprávy z domova|Data
Jarní počasí a výlety do přírody znamenají nástup klíšťat. Více než čtvrtina je infikovaná přenosnými chorobami. Odborníci z Karlovy univerzity připravili mapu míst, kde klíšťata hrozí nejvíc.
Nákaza klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou hrozí už i na horách. Klíšťata se totiž vlivem oteplování dostávají do mnohem vyšších nadmořských výšek než dřív, zjistili vědci ze Správy Krkonošského národního parku. Odborníci proto doporučují se před nimi i v horách chránit.
Chovatelé ovcí na Slovensku nesmějí dočasně prodávat výrobky z ovčího mléka přímo na salaších a na farmách. Veterináři jim to zakázali kvůli epidemii klíšťové encefalitidy. Desítky lidí se totiž nakazily po konzumaci ovčího sýra.
Aktivita klíšťat je o tomto víkendu na sedmém stupni z deseti. A to přesto, že jim teplé počasí nepřeje. Lékaři proto doporučují po návratu z přírody důkladnou prohlídku.
Český hydrometeorologický ústav hlásí na dnešek a zítřek nejvyšší stupeň ohrožení klíšťaty. S tím také souvisí vyšší riziko nakažení encefalitidou nebo boreliózou. Počet Čechů, kteří se nechají preventivně naočkovat, podle pojišťoven strmě stoupá.
Do několika let se na trhu může objevit vakcína proti borelióze. Vyvinuli ji vědci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství společně s kolegy z Olomouce a Prahy. Infekci přenášenou klíšťaty v Česku lékaři ročně odhalí u několika tisíc lidí. A účinná ochrana proti ní zatím chybí.
Už dva lidé se letos na jihu a východě Moravy nakazili klíšťovou encefalitidou. Ročně se s touto nemocí v České republice léčí několik stovek pacientů. Klíšťata jsou v těchto dnech na vrcholu aktivity.
O padesát případů více onemocnění lymskou boreliózou v porovnání s loňským rokem evidují už teď hygienici v Moravskoslezském kraji. Klíšťových encefalitid je zhruba stejně, něco přes třicet. Závažné infekce přenášejí klíšťata. Jejich aktivita sice klesá, odborníci ale stále doporučují dbát na prevenci.