V Česku přibývá domácností, ve kterých žije jen jeden člověk

Třicet procent všech domácností v České republice tvoří jen jedna osoba. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu. Část domácností jednotlivců připadá na svobodné muže do 40 let, kteří se nechtějí vázat. Nejvíc jednočlenných domácností ale tvoří vdovy přes 60 let, které jsou často už v důchodovém věku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seniorka v Domově pokojného stáří Kamenná | Foto: Daniela Melíšková

Třetinu českých domácností tvoří jednotlivci. Ve velkých městech je to dokonce až 38 %.

Bylo by ale chybou myslet si, že za to může jen fenomén takzvaných „singels“, tedy lidí, kteří žijí dlouhodobě bez partnerů. 658 tisíc domácností s jedním členem totiž tvoří důchodci.

„Nejčastěji jsou to ovdovělé ženy, které tvoří čtvrtinu těch domácností, a zhruba pětinu tvoří svobodní muži. Většinu domácností jednotlivců žen tvoří ženy starší 60 let a naopak u jednotlivců mužů jsou to nejčastěji muži ve věku do 40 let,“ vysvětluje vedoucí Odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ Josef Škrabal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo tvoří nejčastěji jednočlenné domácnosti, zjišťovala Barbora Kreuzerová

Typickou domácností je tedy i ta, ve které žije paní Eva z Prahy.

„Žiju sama, jsem vdova, jsem v důchodu, ale pracuji. Jako správný český důchodce, kterého by důchod neuživil. Pracovala jsem celý život ve zdravotnictví a platy sester nikdy nebyly tak vysoké. A podle toho se tedy odvíjel i důchod,“ popisuje svoji situaci paní Eva.

Kdyby důchodkyně Eva nepracovala, nejspíš by s důchodem, ze kterého musí platit i nájem, nevyšla. Pracuje tak už 51 let.

„Mám takový pocit, že bych si zasloužila, abych se nemusela rozmýšlet, jestli si mám koupit dvoje spodní kalhotky a jestli si je mám koupit v normálním kamenném obchodě nebo u Číňanů, protože jsou levnější,“ povzdechne si paní Eva.

Zdaleka ne každý důchodce má ale tu možnost si k důchodu přivydělat. Některým to nedovolují zdravotní potíže, jiní třeba jen nemohou sehnat vhodné pracovní místo.

důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Víc než 92 % důchodců, kteří žijí v domácnosti sami, jsou nezaměstnaní a jsou zcela závislí na výši svého důchodu. Pro ně pak může být vysoký nájem problém.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se trend nárůstu domácností, které obývá jen jeden člověk, měl v budoucnu zastavit.

„Z pohledu současné demografické statistiky, která zachycuje údaje o počtu sňatků, rozvodů, případně o počtech narozených, tak by ten trend ještě mohl pokračovat,“ hodnotí Josef Škrabal z Českého statistického úřadu.

Data sesbíraná v rámci sčítání lidu v roce 2011 ukazují, že zatímco nejvíc osamělých domácností tvoří ženy nad 60 let, ovdovělých mužů, kteří by obývali sami byt a hospodařili v něm, je pouhých devět procent.

Počet a velikost domácností v České republice | Foto: ČTK

Barbora Kreuzerová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme