V Česku se znovu objevila nemoc šílených krav

Po půl roce se u nás znovu objevila takzvaná nemoc šílených krav. Nový, v pořadí už pátý případ BSE, odhalili veterináři na Třebíčsku, u poražené sedmileté dojnice z Agrofarmy Dolní Lažany. Utraceny teď budou muset být její čtyři vrstevnice a také její potomek. Výsledek potvrzujícího kontrolního vyšetření má být k dispozici v úterý či ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Postižená kráva, která je z českého chovu, se narodila v roce 1996 a poražena byla 29. dubna na sanitních jatkách. Agrofarma v Dolních Lažanech patří k menším zemědělským podnikům. Má 70 krav chovaných na mléko a zaměstnává 18 pracovníků.

Jednatel společnosti Miroslav Svoboda je nálezem zdrcen. "Co na to říct: čekali jsme, jak rozhodne Okresní veterinární správa, s tou jsme v úzkém kontaktu. A ve středu se dozvíme definitivně, jaké bude další opatření."

To, že se v Česku v menší míře tato nemoc ještě objeví, veterináři očekávali. Radiožurnálu to řekl šéf Státní veterinární správy Josef Holejšovský. "V podstatě jsme až dosud vyšetřili kolem 350 tisíc kusů skotu, čili zhruba připadá na jeden pozitivní případ 70 tisíc vyšetření, což je opravdu velmi nízký výskyt."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Holejšovský o výskytu BSE v Česku

Poté, co se tato nemoc v Česku objevila, nařídila Státní veterinární správa testovat na BSE všechen poražený skot starší 30 měsíců.

Podle Holejšovského je pozitivní fakt, že všechna zatím nakažená zvířata zapadají do stejné nebo přibližné věkové kategorie - byla narozena kolem 22. prosince roku 1996. "Já se domnívám, že to je období, ve kterém tady pravděpodobně docházelo ke zkřížené kontaminaci při mísení krmných směsí; my jsme více méně očekávali, že několik takových případů ještě bude."

Zatím poslední potvrzený výskyt nemoci BSE u nás je z loňského října; nemocná kráva pocházela z chovu zemědělského podniku Šestajovice v okrese Praha-východ. Předtím byla nemoc šílených krav potvrzena v Dušejově na Jihlavsku, ve Světnově na Žďársku a v Deblíně na Brněnsku.

Marika Táborská, Renáta Prátová, Veronika Malá, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme