V Praze se vzpomínalo na Jana Palacha

Dnes uplynulo 42 let od smrti Jana Palacha. Student filozofické fakulty se 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil na protest proti srpnové okupaci a následnému vývoji v naší společnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt u pamětní desky Jana Palacha

Pietní akt u pamětní desky Jana Palacha | Zdroj: ČTK

Památku Jana Palacha dnes v Praze připomnělo hned několik akcí. Od 17:00 se na Filozofické fakultě pouštěl rozhlasový dokument Můj bratr Jan, jehož autorem je Marek Janáč, pracovník ČRo. Dokument mapuje události po Palachově činu, zejména tedy vyšetřování bezpečnostních složek, ale vystupují v něm i jeho blízcí, zejména jeho bratr Jiří.

Před budovou FFUK pak následoval pietní akt, při kterém rektor UK Václav Hampl mimo jiné prohlásil:

„Jan Palach obětoval svůj život, aby poukázal na to, že svoboda je nesmírně důležitá a nedá se bez ní žít. I dnes, kdy žijeme v míru a svobodě, na to nesmíme zapomínat, protože to jsou hodnoty velice křehké.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Herget dnes sledoval, kde všude se v Praze na Jana Palacha vzpomínalo

U pamětní desky s Palachovou posmrtnou maskou zapalovali desítky lidí svíčky. Někteří se pak přesunuli do kostela Sv. Tomáše, kde památku Jana Palacha připomněla mše, kterou sloužil pražský biskup Václav Malý.

Další upomínková akce se konala v husově sboru ve Vršovicích.

"V suterénu kostela Církve československé husitské promluvil o odkazu Jana Palacha farář David Friedl," popsal Jan Herget.

Součástí vzpomínky byla také projekce několika filmů. Mezi nimi dobové autentické snímky zachycující atmosféru bezprostředně po Palachově upálení.

"Organizátorem tohoto setkání je divadelník a filmař Miroslav Bambušek, který se ve své tvorbě k motivu lidské oběti pravidelně vrací, takže dnes večer tu diváci uvidí i jeho experimentální film o Janu Husovi," doplnil Herget.

Jan Herget, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme