V rodném domě Jana Palacha ve Všetatech by mohlo vzniknout muzeum
Ve Všetatech na Mělnicku plánují v rodném domě Jana Palacha vybudovat muzeum. Dvoupatrová budova, která připomíná zámek, je v havarijním stavu a chátrá. Opravit jej a otevřít v něm kulturní zařízení chce občanské sdružení, kterému ale zatím chybí peníze.
S nápadem koupit dům a přestavět ho na muzeum přišel před rokem nyní šestadvacetiletý Jan Poukar z Prahy.
„Zatím je to ve fázi toho, že jsme zkontaktovali majitele, který souhlasil s tím, že dům prodá, a hledáme peníze na rekonstrukci,“ popisuje přípravy mladý nadšenec.
Samotná koupě domu podle něj přijde na dva a půl milionu, stejná částka je pak potřeba na rekonstrukci. Celkem tedy Poukar musí sehnat pět milionů.
O projekt muzea Jana Palacha ve Všetatech se zajímala reportérka Jana Huzilová
„Já jsem si řekl, že když pět milionů, tak pět let. Takže do pěti let bych rád. Jsem optimistický a věřím v náš národ, že se peníze najdou,“ dodal.
Projekt nazvaný Národ pohasl podporují vedle všetatské radnice například Tomáš Halík, Marta Kubišová, Tomáš Mašín, Jana Plodková či Karel Schwarzenberg. Pomoci vybudovat muzeum Jana Palacha ve Všetatech chce i město Mělník.
„Město je připraveno v této věci pomoci, a to i způsobem finanční podpory, protože si myslím, že památník něco bude stát, a je to vždy o finančních prostředcích,“ potvrzuje starosta Mělníka Ctirad Mikeš.
Nové muzeum by přivítali i občané Všetat. „Jakákoliv iniciativa, které by domek zachovala a zvýraznila, že zde se narodil Jan Palach, to může jedině vítat každý,“ říká jeden z nich. „Já bych byla hrozně ráda, protože jeho brácha se mnou chodil do školy a dneska, když jdu okolo Palachova domu, tak je mi částečně hanba. Než to takhle nechat, tak ano,“ přidává starší žena.
Česko si připomíná výročí upálení Jana Palacha
Číst článek
Jan Palach se narodil ve Všetatech 11. srpna 1948, vystudoval gymnázium v Mělníku. Upálil se na Václavském náměstí v Praze na protest proti sovětské okupaci v srpnu 1968.
Svým činem chtěl probudit národ z otupělosti a beznaděje a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Jeho skutek došel naplnění o 20 let později v takzvaném Palachově týdnu, který předznamenal konec totalitního režimu v Československu.