V Teplicích nad Metují dnes odhalili Kříž smíření

V Teplicích nad Metují v poledne odhalili památník Kříže smíření věnovaného obětem národnostních sporů na Broumovsku. Stane se tak na Bukové hoře, tedy na místě tragédie z roku 1945. Tehdy tam přišlo o život 23 Němců, a to starých lidí, žen a dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pomník, zahalený

pomník, zahalený

Kříž smíření se však podle jednoho z organizátorů Petra Kulíška nemá vztahovat jen k jedné události. "Určitě ta událost byla takovou příležitostí tuhle věc udělat, tohle vstřícné gesto. Ale primárním důvodem, proč jsme do toho šli, je to, že když končil nějaký spor ve středověku, tak bylo takové hezké gesto, že se ukončil smírčím křížem, tak jsme chtěli udělat něco podobného. V podstatě u některých lidí ještě teďka přetrvává nějaký konflikt a my chceme křížem smíření i říct, že chceme začít nanovo, nevracet se k tomu sporu."

Odhalení památníku podporovala starostka Teplic nad Metují Věra Vítová. "Já si myslím, že je potřeba hovořit otevřeně o historických událostech, které se staly a které nebyly nikdy pořádně objasněny a ke kterým nemohla ta veřejnost zaujmout žádné stanovisko, protože o tom téměř nic nevěděli. Bylo to účelově zatajováno celá desetiletí. Je potřeba narovnat ty vztahy mezi státy, mezi národy a mezi obyvateli toho města a bývalými obyvateli, protože i to vlastně s blížícím se vstupem do Evropské unie si myslím, že má svůj význam, abychom neměli mezi sebou nějaká hlubší nedorozumění."

Vedle předsedy Senátu Petra Pitharta a předsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka na pietní slavnosti promluvil i šéf sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt.

Markéta Kaclová, Miroslav Ponomarev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme