Český statistický úřad a ministerstvo financí varují před podvodnou výzvou k zaplacení poplatku

Český statistický úřad varuje podnikatele před podvodnou výzvou k zaplacení údajné registrace firmy v Registru ekonomických subjektů, který spravuje právě Český statistický úřad. Výzva je zasílána i do datových schránek. Úřad s výzvou nemá nic společného. Novináře o tom v pondělí informoval jeho mluvčí Jan Cieslar.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad vyzval uživatele, aby na podvodné emaily nereagovali. (Ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Před podvodnými výzvami, které požadují zaplatit poplatek za vedení v Administrativním registru ekonomických subjektů, v pondělí varovalo také ministerstvo financí, které databázi spravuje. Zápis do registrů není zpoplatněn.

Český statistický úřad upozornil, že písemnost nemá znaky oficiálního dopisu Českého statistického úřadu. „Prosíme uživatele, aby na tyto podvodné e-maily či zprávy v datových schránkách nereagovali. V případě pochybností prosím kontaktujte informační servis Českého statistického úřadu, ať již telefonicky či e-mailem,“ uvedl Cieslar. Zápis do Registru ekonomických subjektů není nijak zpoplatněn, je aktualizován na základě administrativních zdrojů.

Podvodné výzvy

„V současné době jsou prostřednictvím datové schránky p3evem5 zasílány výzvy k úhradě poplatku ve výši 1000 Kč za vedení v registru. Odesílatelem je soukromá společnost registr subjektů s.r.o. Formát výzvy se snaží navodit falešný dojem, že se jedná o úřední výzvu, spojenou s Administrativním registrem ekonomických subjektů. Tak tomu v žádném případě není,“ upozornilo pak Ministerstvo financí.

Podvody se zaměstnáváním invalidů za 600 miliónů korun. Firmy pobíraly příspěvky, ale nikdo nepracoval

Číst článek

Veškerou komunikaci Českého statistického úřadu se subjekty lze ověřit na webových stránkách úřadu v aplikaci „Výkazy podle IČO“ (v záložce „Výkazy, sběr dat“). Pokud Český statistický úřad provádí jakékoliv statistické zjišťování, je o něm subjekt vždy předem informován.

Obdobnými podvodnými výzvami se od roku 2010 zabýval Český statistický úřad již několikrát. „Firmy a drobné podnikatele bychom chtěli opětovně upozornit, aby pečlivě sledovali informaci, kdo, co a za kolik jim v zaslaných dopisech vlastně nabízí,“ dodal Cieslar.

Rozesílání nevyžádaných obchodních sděleních je podle zákona o elektronických úkonech přestupek s horní hranicí pokuty až 10 milionů korun. Trestání spadá do kompetence ministerstva vnitra. „Případ vyšetřuje policie a momentálně nebudeme poskytovat k případu žádné další informace,“ naspal serveru iROZHLAS.cz Adam Rözler z tiskového odboru resortu.

Společnost, která aktuální podvodnou výzvu rozesílá, sídlí na adrese Jaurisova 515 v pražské Michli. Jde o hromadné sídlo právnických osob, firem je zde zapsaná více než tisícovka. Společnost má pak jediného jednatele, Raúla Montenegro Mazase z Panamy.

Výzva využívá tzv. poštovních datových zpráv, které si mohou uživatelé datových schránek posílat mezi sebou. Standardně je jejich posílání zpoplatněno, ale stát po dobu trvání nouzového stavu umožnil jejich zasílání zdarma.

Podvodná výzva zasílaná firmám a spolkům:

cib, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme