Ve vedení ČSSD minimálně do 26. června žádné změny

Vladimír Špidla nevyslyšel volání některých krajských organizací, aby kvůli prohraným eurovolbám rezignoval na svoji funkci. Hledání příčin volebního neúspěchu a řešení současné vnitrostranické krize se věnovalo předsednictvo ČSSD celé sobotní odpoledne. Nakonec rozhodlo, že není účelné svolávat předčasný mimořádný sjezd. Příští sobotu ale ústřední výkoný výbor bude podle Špidly hlasovat "o důvěře jednotlivým členům vedení".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla | Foto: Martin Štěrba

O důvěře jednotlivým členům vedení bude hlasovat ústřední výkonný výbor příští sobotu. Vladimír Špidla svoji funkci nenabídl. O důvěře jednotlivým členům vedení bude hlasovat až ústřední výkonný výbor. Ten se sejde 26. června. "Aby bylo jasno, u nás musí být nedůvěra podle stanov 3/5, což je nepravděpoobné, ale je to logicky hlasování politického rázu, ze kterého pak každý z těch lidí musí vyvodit nějaký důsledek." Vladimír Špidla předloží výboru svoji politickou koncepci do konce volebního období. Věří, že hlasováním projde bez úhony. Oznámil také, že na příští jednání předsednictva pozvou Miloše Zemana.

Podle kuloárových informací chce Vladimír Špidla požádat ještě předtím sněmovnu, aby vyslovila vládě důvěru. Pokud by se mu to povedlo, posílilo by to jeho postavení před hlasováním výboru příští týden. O samotném jednání se svými kritiky toho ale Špidla nechtěl moc říci.

Také kabinet premiéra a předsedy sociálních demokratů Vladimíra Špidly navzdory neúspěchu v evropských parlamentních volbách zůstává. Republikový výbor Unie svobody-DEU i celostátní konference KDU-ČSL rozhodly, že se dál chtějí podílet na společné vládě s ČSSD. Špidla ale chce, aby vláda požádala sněmovnu o důvěru. Pokud kabinet důvěru dostane, Špidla by tím podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha před sobotním zasedáním ústředního výboru posílil svou pozici.

Pro zachování současné vlády ale zřejmě nezvednou ruku opoziční strany - KSČM rozhodne o svém postoji na úterním zasedání vedení strany. Vládu zřejmě nepodpoří ani občanští demokraté. Radiožurnálu to potvrdil místopřededa poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Vývoj ve vládních stranách se bude patrně odvíjet od výsledku jednání o dalším směřování koalice ve zbývajících dvou letech jejího mandátu. Mluvit se o něm bude zítra v Kolodějích, kde se koaliční lídři sejdou nad přípravou rozpočtu na příští rok.

Pokud by vláda ve sněmovně při hlasování o důvěře či nedůvěře neuspěla, podle ústavy končí. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že Špidlův tým by hlasování znovu ustál.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme