Většina poslanců kulturního výboru podpořila zvýšení koncesionářských poplatků

Většina poslanců kulturního výboru Poslanecké sněmovny ve středu podpořila návrh zákona, který má nejen umožnit jednorázové navýšení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní Český rozhlas a Českou televizi, ale do budoucna i zaručit jejich růst v závislosti na inflaci. Norma také počítá s tím, že dá veřejnoprávním médiím i účinnější nástroje pro boj s neplatiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Česká televize | Foto: Jan Rosenauer

Jak Českému rozhlasu řekla jedna z předkladatelek nového zákona, unionistka Taťána Fischerová, zákon si má poradit i s evidencí těch, kteří platit nebudou, protože televizní a rozhlasový přijímač nevlastní. "Předpokládá se, že ten, kdo je připojen na síť, má také přístroj. Pokud ale není připojen, tak stačí, aby se po výzvě ozval. Nemusí nic platit. Česká televize se podívá do své databáze a v případě, že zjistí, že tam dotyčný je, tak jej osloví a zeptá se ho, zda má nebo nemá televizi. Když odpoví ne, nemám, pak je jen na České televizi, aby dokázala opak," vysvětlila princip evidence Fischerová.

K návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas mají stále velké výhrady opoziční poslanci. Například občanský demokrat Zbyněk Novotný postrádá definici rozsahu veřejné služby. "Ale pracovníci televize, respektive předkladatelé tohoto návrhu, přesně vědí, co tato veřejná služba stojí. Já si myslím, že je to naprosto shrnující postoj a vše ostatní jsou už jenom dílčí části," řekl Novotný.

Návrh tohoto zákona i druhou verzi, zahrnující pouhé jednorázové zvýšení poplatků, projedná sněmovna na své červnové schůzi.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme