Víkend ve znamení masopustu

Stále ještě nevíte, kde, s kým a jak strávit první únorový víkend? Poradíme vám v našem pravidelném magazínu tipů na nadcházející volné dny. Tentokrát vás mimo jiné pozveme na tradiční masopustní oslavy, kterými v sobotu a v neděli ožije nejen Praha, ale i celá řada dalších měst. Možná nevíte, že čas masopustu začal už svátkem Tří králů a vrcholí závěrečnými dny, které naši předkové nazývali také fašank, končiny nebo ostatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

folklór | Foto: Jan Rosenauer

V tomto čase se dokončovaly drobné zemědělské práce, jako je draní peří, přástky nebo mlácení obilí. Nezbytnou součástí masopustního jídelníčku byly koblihy smažené na másle, boží milosti, klobásy, slanina a chybět nesměla ani pravá pálenka. Masopustní veselí vyvrcholilo tradičními průvody a rejem maškar. To, co koledníci vykoledovali, nakonec zpeněžili a utratili na tanečních zábavách.

Ale ještě než se vydáme za masopustním veselím, pozveme vás na návštěvu zbrusu nové expozice Národního muzea v pražském Lobkovickém paláci. Její název je "Praha, Paříž - doteky francouzské a české činohry v letech 1918 až 1938". K časovému vymezení expozice nám více řekla její autorka Miroslava Motošková.

Výstavu o české a francouzské činohře mezi dvěma světovými válkami si můžete prohlédnout v pražském Lobkovickém paláci.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Motošková: Výstava činohry

Ode dneška až do 31.března si můžete v Městském muzeu v Poličce pohlédnout výstavu nazvanou "Doba měst a hradů". Děti si tu mohou vyzkoušet středověké zbraně a nebo si obléci dobové přilbice, drátěné košile a brnění. Pro mladé slečny jsou připraveny repliky středověkých dámských klobouků a dívčích šatů. Součástí expozice je také promítání dokumentů o bitvě u Sudoměře a o malování gotických deskových obrazů.

Masopustním veselím zítra ožije Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná už v 9 hodin dopoledne ochutnávkami zabíjačkových dobrot a pokračovat bude pátým ročníkem soutěže o nejlepší valašskou klobásu. Ve 14 hodin začne tradiční masopustní průvod, který připravili členové souborů Olšava, Zubrovka, Radhošť, Trnka a dalších.

Dnes v 19 hodin začne v brněnském Mahenově divadle setkání činoherních souborů Trialog. Jako první se divákům představí pražské Národní divadlo s Shakespearovým Večerem tříkrálovým, v dalších dnech pak přední divadelní scény z Polska, Slovinska a Slovenska.

V lesním ateléru v Kersku dnes začíná prodejní výstava dárků všeho druhu nazvaná Svatý Valentýn 2002. K vidění tu budou nejen perníková a keramická srdce, ale i modrotisková, papírová, dřevěná a proutěná valentýnská přání. Expozice potrvá až do 14.února.

Národní přírodní rezervace v Novém Drahově u Františkových Lázní je každoročním lákadlem pro tisíce návštěvníků z Čech, Moravy, Slezska i ze sousedních zemí. A právě tam nás pozve plzeňská kolegyně Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Mertová: Nový Drahov

Tolik tip na výlet, který připravila Jana Mertová. A já ještě doplním, že do rezervace v Novém Drahově se můžete snadno dopravit nejen vlastním autem, ale i vlakem z Chebu, který staví přibližně 50 metrů od začátku naučné stezky.

Mimořádnou podívanou nabízí putovní výstava, kterou si můžete prohlédnout v Městském společenském domě v Kolíně. Představuje pozoruhodné anomálie lidského těla podle Guinessovy knihy rekordů a připravili ji odborníci z petrohradského antropologického muzea. Podle jedné z pořadatelek Jacqueline Lasunovové tu na vás čeká 24 voskových figurín v životní velikosti, mezi nimiž je například nejvyšší člověk na světě, člověk-vlkodlak nebo lidský tvor se dvěma hlavami. Výstava je přístupná denně od 10 do 18 hodin a z Kolína poputuje do Čáslavi a Jablonce nad Nisou. A tady jsou další pozvánky....

Zítra v půl osmé večer začíná v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou 5.reprezentační ples Folklórního sdružení České republiky. Všichni, kteří se přijdou pobavit a zatancovat si, by doma neměli zapomenout své národní kroje.

Na pražském Karlově mostě vypukne zítra v 15 hodin masopustní divadelní festival nazvaný Oranžový den. Uskuteční se na počest svatby nizozemského prince Willema Alexandera a zúčastní se ho soubor divadla Husa na provázku, Hadivadla, Studia Ypsilon a Studia del´arte z Českých Budějovic. Program festivalu vyvrcholí večerním nasvícením Karlova mostu, které začne v půl šesté večer a potrvá až do půlnoci.

V kulturním domě v Bechyni na Táborsku dnes začíná dvoudenní divadelní festival Perlení. Koná se už po osmé a představí se na něm celkem sedm divadelních souborů z Čech, Moravy i Slezska. Součástí přehlídky budou i diskuzní večery, vedené zkušenými divadelními lektory.

Pokud máte rádi výtvarné umění, určitě byste si měli udělat čas a navštívit foyer Paláce Lucerna v pražské Vodičkově ulici. Včera večer tu začala výstava, představující malby na skle Terezy Říčanové a sochy a obrazy Jaroslava Róny. Expozici pořádá výtvarná skupina Tvrdohlaví.

Pokud chcete strávit víkend na lyžích, musíte se vydat do vyšších poloh a nebo tam, kde mají umělé zasněžování. Další informace pro milovníky zimních sportů má kolega Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Zvára: Víkend na horách

Na sjezdovky i běžecké trasy nás pozval Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Miroslav Škraňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme