Víkendový sjezd US: Předsedkyní Hana Marvanová

Diskusí o programových otázkách Čtyřkoalice pokračovalo v Liberci Republikové shromáždění Unie svobody. Při včerejším jednání delegáti rozhodli, že Unii svobody povede do příštích voleb dosavadní místopředsedkyně Hana Marvanová. Nahradí tak Karla Kühnla, který se stal vůdcem Čtyřkoalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do konce června představí Čtyřkoalice veřejnosti svůj programový dokument Společná odpovědnost. Unie svobody byla poslední stranou tohoto uskupení, která volební program ve víkendovém sjezdu schválila. Podle předsedkyně Hany Marvanové Unionisté chtějí do tohoto dokumentu ještě prosadit některé body, a to zejména v oblasti vymahatelnosti práva - návrhy na reformu soudnictví, zřízení nejvyšší rady soudnictví, privatizace obchodního rejtříku a další, dále návrhy na řešení problematiky médí (odpolitizování mediálních rad). Budou také prosazovat, aby bylo řečeno, nejen jak se sníží daně, ale také kde se v sociálních výdajích ušetří. Každou kapitolu také navrhuje Unie svobody dopracovat o výčet 5-10 konkrétních bodů, které budou říkat, jak chtějí ty záměry realizovat.

Marvanová získala včera 137 hlasů - přesně tolik potřebovala, aby nemuselo proběhnout další kolo volby. Marvanová se tak stala první ženou v čele parlamentní politické strany v dosavadní historii České republiky. Druhým kandidátem byl Vladimír Mlynář - získal 130 hlasů. Protože se zřekl dalších funkcích ve straně, není už členem vedení Unie.

Prvním unionistickým místopředsedou se poté stal poslanec a exministr Ivan Pilip. Delegáti mu dali přednost před druhým kandidátem na tento post, dosavadním řadovým místopředsedou Petrem Marešem. Ten obsadil spolu s Pavlem Peškem až další posty místopředsedů. Delegáti je zvolili v prvním kole hlasování. Ve druhém kole byl potom zvolen senátor Robert Kolář.

Po prohraném boji o post předsedy unionistů se Vladimír Mlynář zřekl kandidatury na funkci prvního místopředsedy. Nechce jím být už proto, že by například nepodepsal nějaké dohody a svého předsedu (předsedkyni) by měl podporovat i v případech, kdy s ním nesouhlasí.

Odstupující šéf unionistů Karel Kühnl, který se na jaře stal lídrem Čtyřkoalice, už svůj mandát neobhajoval. Oba adepty na nejvyšší stranický post považoval za vhodné kandidáty, a to i zhlediska spolupráce s ním jako čtyřkoaličním lídrem. Komu dává přednost ale dopředu odmítal prozradit s tím, že volba předsedy je tajná. Za hlavní kritérium považuje schopnost oslovit co největší počet voličů.

Podle Hany Marvanové pokles volebních preferencí z 35 procent na počátku roku k rizikové hranici 20 procent je faktorem, který také urychlil volební shromáždění Unie svobody. Za poklesem vidí nemoudré chování Čtyřkoalice v průběhu zimy a jara, především pak neefektivní spory o virtuální křesla. Čtyřkoalice by se podle ní měla vrátit k vysvětlování, co chce dělat.

Stínová vláda Čtyřkoalice by se podle Hany Marvanové měla veřejnosti představovat jinak než dosud. Jak prohlásila Marvanová, jde především o zřetelné vysvětlování programu a nikoli o to, kdo ve vládě zasedá. Mělo by se mluvit o voelbním týmu a u lídra o volebním lídrovi. "Jde o to, abychom vyhráli volby. U stánové vlády nesmí jít o to, aby lidé měli pocit, že si rozdělujeme křesla, která ještě nemáme."

Vláda by měla podle místopředsedy Unie svobody Ivana Pilipa zastavit privatizační proces. Jak Pilip řekl na sjezdu své strany, nezbytné je pouze dokončit privatizaci Komerční banky, kde výběrové řízení na strategického investora bylo ještě poměrně průhledné.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme