Visegrádská čtyřka pro uvolnění pracovního trhu

Pracovní trhy některých evropských zemí by se nám mohly už v květnu otevřít. Konečná rozhodnutí musejí dát dotčené státy Evropy do konce dubna. Jejich rozhodnutí může ovlivnit závěr Evropské komise. Ta ho vydá příští středu a v potaz vezme také informace eurokomisaře Vladimíra Špidly. Ty ukazují, že obavy z přílivu pracovní síly z nových členských států se nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Zdroj: ČTK

Další omezení pohybu pracovních sil v Evropské unii je zbytečné. Shodli se na tom naši zástupci parlamentu s kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska. Stvrdili to podpisem v deklaraci, kterou pošlou Evropském parlamentu a vládám všech členských zemí unie.

Dvanáct takzvaných starých členů se má do konce dubna rozhodnout, jestli svůj pracovní trh otevřou pracovníkům z nových členských zemí - mezi nimi i Čechům. Anebo, zda další tři roky nechají omezení volného pohybu pracovní síly. Komisař Vladimír Špidla vypracoval pro Evropskou komisi zprávu, ve které dokládá, že obavy z přílivu levné pracovní síly se nevyplnily.

"Od doby rozšíření zaměstnanost v Evropě zvolna vzrůstá a nezaměstnanost zvolna klesá. Zpráva bude projednávaná Evropskou komisí 8. února a bude jedním z dokumentů pro rozhodování národních vlád. Jaké jsou možné varianty pro rozhodnutí? Zrušit přechodná období zcela, ponechat je a třetí variantou je modifikovat obsah přechodných období," uvedl Špidla.

Pracovní trh nyní omezuje pro lidi z nových členských států, včetně Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, 12 zemí původní evropské patnáctky. Žádná omezení nezavedly Irsko, Británie a Švédsko.

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme