Visegrádská čtyřka pro uvolnění pracovního trhu

Pracovní trhy některých evropských zemí by se nám mohly už v květnu otevřít. Konečná rozhodnutí musejí dát dotčené státy Evropy do konce dubna. Jejich rozhodnutí může ovlivnit závěr Evropské komise. Ta ho vydá příští středu a v potaz vezme také informace eurokomisaře Vladimíra Špidly. Ty ukazují, že obavy z přílivu pracovní síly z nových členských států se nepotvrdily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Zdroj: ČTK

Další omezení pohybu pracovních sil v Evropské unii je zbytečné. Shodli se na tom naši zástupci parlamentu s kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska. Stvrdili to podpisem v deklaraci, kterou pošlou Evropském parlamentu a vládám všech členských zemí unie.

Dvanáct takzvaných starých členů se má do konce dubna rozhodnout, jestli svůj pracovní trh otevřou pracovníkům z nových členských zemí - mezi nimi i Čechům. Anebo, zda další tři roky nechají omezení volného pohybu pracovní síly. Komisař Vladimír Špidla vypracoval pro Evropskou komisi zprávu, ve které dokládá, že obavy z přílivu levné pracovní síly se nevyplnily.

"Od doby rozšíření zaměstnanost v Evropě zvolna vzrůstá a nezaměstnanost zvolna klesá. Zpráva bude projednávaná Evropskou komisí 8. února a bude jedním z dokumentů pro rozhodování národních vlád. Jaké jsou možné varianty pro rozhodnutí? Zrušit přechodná období zcela, ponechat je a třetí variantou je modifikovat obsah přechodných období," uvedl Špidla.

Pracovní trh nyní omezuje pro lidi z nových členských států, včetně Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, 12 zemí původní evropské patnáctky. Žádná omezení nezavedly Irsko, Británie a Švédsko.

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme