Mlynář odejde na konci letošního roku, ke stejnému datu rovněž ukončí členství v představenstvu společnosti. S PPF však bude spolupracovat i nadále jako externí poradce pro vybrané projekty.
Ve věku 66 let zemřel v pátek sociolog Petr Matějů. V minulosti byl Matějů poslancem za Unii svobody-DEU a zastupoval také Česko ve výboru pro vzdělávací politiku OECD.
S 1. lednem 2011 zanikla po třinácti letech existence kdysi hvězdy středopravé části politické scény Unie svobody-DEU. Ve volbách v roce 1998 získala víc než 8,5 procenta hlasů, v posledních parlamentních volbách, kterých se účastnila v roce 2006, jí podpořilo tři desetiny procenta hlasů, tedy zhruba 16,5 tisíce lidí.
Obyvatelé palestinského pásma Gazy potřebují okamžitou humanitární pomoc. Soudí to Evropská unie. Její ministři zahraničí se v Bruselu scházejí se svými protějšky z Egypta, Jordánska, Turecka a palestinské samosprávy.
Podle výzkumu Eurobarometr se jen 46 procent Čechů domnívá, že členství v Unii je pro naši republiku přínosem, což je oproti loňsku pokles o pět procent. Snížil se také počet lidí kteří si myslí, že naše republika měla ze vstupu do Unie prospěch.
Jak snížit emise oxidu uhličitého v Evropské unii se radí ministři životního prostředí členských zemí. Ekologové vyzývají k ráznějším krokům, průmyslníci naopak varují, že násilné snižování emisí poškodí ekonomiku. 27 ministrů pro životní prostředí se v Bruselu dohaduje, zda a jaké cíle by si měla Unie stanovit pro snižování emisí.
Začal Evropský týden mobility - v příštích dnech se ve velkých i menších městech po celé Evropské unii budou konat nejrůznější akce, které mají přispět k propagaci dopravy šetrné k životnímu prostředí. V Bruselu k tomu přistupují docela radikálně.
Evropská unie se definitivně dohodla na snížení výroby cukru - v celé pětadvacítce se má roční produkce cukru snížit o dva a půl milionu tun. Pro Českou republiku schválený návrh znamená snížení kvóty z 455 tisíc na 411 tisíc tun. Kvóty budou ještě nižší než se původně očekávalo.
Pracovní trhy některých evropských zemí by se nám mohly už v květnu otevřít. Konečná rozhodnutí musejí dát dotčené státy Evropy do konce dubna. Jejich rozhodnutí může ovlivnit závěr Evropské komise. Ta ho vydá příští středu a v potaz vezme také informace eurokomisaře Vladimíra Špidly. Ty ukazují, že obavy z přílivu pracovní síly z nových členských států se nepotvrdily.
Vyhrál totiž výběrové řízení na post ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny a této funkce by se měl na přání ministra životního prostředí Libora Ambrozka ujmout už od 1. března. Pelc Radiožurnálu řekl, že ze Sněmovny odejde z časových důvodů.
Unie svobody, nejmenší vládní strana má staronového předsedu. Pavel Němec jednoznačně porazil Svatopluka Karáska, který ho chtěl na jeho postu vystřídat. V tajné volbě Němec dostal od 162 delegátů 102 hlasy. Jeho vyzývatele Karáska podpořilo 53 delegátů.
Ve Varšavě skončil první den dvoudenního summitu 46 zemí Rady Evropy. Prezidenti, premiéři a ministři zahraničí jednali o nových úkolech této nejstarší a největší poválečné evropské organizace. Česko zastupuje prezident Václav Klaus.
Unionističtí ministři spravedlnosti a obrany Pavel Němec a Karel Kühnl podali demisi. Spolu s rezignačním dopisem předali na úřad vlády informaci o vůli Unie svobody-DEU vytvořit většinovou nekomunistickou vládu.
Postoje vedení Unie svobody během této vládní krize kritizuje odstupující ministr informatiky Vladimír Mlynář. Podle něj po pátečním hlasování, kdy Grossova vláda přežila hlasování o nedůvěře díky podpoře komunistů, měli všichni unionističtí ministři vládu opustit.
Unie svobody žádá prezidenta Václava Klause o ujištění, že po případném pádu Grossovy vlády pověří sestavením kabinetu opět zástupce nejsilnější parlamentní strany, tedy ČSSD. Po dnešním jednání vedení US-DEU to řekl předseda unie Pavel Němec. Dovede si představit obnovu dosavadní koalice v čele s jiným premiérem.
Unionisté považují za nejlepší řešení politické situace demisi celé vlády. Pokud tak kabinet Stanislava Grosse neučiní, Unie svobody-DEU vládu opustí. Po více než pětihodinové diskusi o tom rozhodl republikový výbor unionistů.
Unie svobody - DEU se při zítřejším hlasování o nedůvěře vládě nepřipojí k ODS, která hlasování vyvolala. Ministr informatiky, unionista Vladimír Mlynář, ale zároveň tvrdí, že ve vládě, jejíž existenci by umožnili komunisté, nezůstane.
Unie svobody by měla zvážit svou další existenci, pokud brzy nezíská větší přízeň voličů. V on-line rozhovoru na serveru České noviny to řekl ministr informatiky Vladimír Mlynář.
Širší vedení koaličních stran hledala ve čtvrtek řešení krize, která vznikla kvůli majetkovým poměrům premiéra Stanislava Grosse. Lidový dům potvrdil zájem na pokračování koalice s KDU-ČSL a US-DEU a oznámil, že Gross se omluví za některé výroky. Lidovci nebudou do velikonočního sjezdu ČSSD naléhat na odstoupení premiéra.
Do 17. března musí Chorvatsko vydat generála Anteho Gotovinu tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Jinak Záhřeb nemůže počítat se zahájením rozhovorů o přijetí do Evropské unie. Po setkání s hlavní žalobkyní haagského soudu OSN Carlou del Ponte to prohlásil polský ministr zahraničí Adam Daniel Rotfeld.
Karlovarské Unii svobody-DEU svitla naděje, že by se přece jen mohla zúčastnit nadcházejících krajských voleb. Ústavní soud totiž nařídil plzeňskému krajskému soudu, aby případ odmítnutí unionistické kandidátky znovu projednal.
Státní zástupce dnes propustil z ostravské cely předběžného zadržení poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka. Policie je obvinila z toho, že chtěli uplatit unionistu Zdeňka Kořistku. V ostravském supermarketu mu měli nabízet deset miliónů a post velvyslance v Bulharsku, když nepodpoří novou vládu. Opoziční ODS považuje kauzu za politicky motivovanou a žádá hlavy policejních šéfů.
V Polsku končí kontroly vybraných farem. Přesněji řečeno jejich žádostí o unijní dotace. Inspektoři musejí zkontrolovat, jestli se to, co zemědělci uvedli do formulářů žádostí, shoduje se skutečností.
Účastník schůzky se Zdeňkem Kořistkou popírá, že by unionistickému poslanci nabízel úplatek. Kořistka minulý týden prohlásil, že mu bylo člověkem, který se představil jako vyslanec ODS, nabídnuto deset miliónů korun, když ve sněmovně nepodpoří vládu. Schůzka měla proběhnout poslední červencový pátek v Ostravě. ODS nyní chystá na Kořistku žalobu kvůli křivému nařčení či poškození dobrého jména strany.
|Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Martin Hromádka|Zprávy z domova
O personálním obsazení svých ministerstev už má sociální demokracie jasno. Shodla se na všech křeslech kromě jediného: kdo bude šéfovat resortu zemědělství stále ČSSD neví. Své ministry večer nominovali i unionisté - do vlády podle očekávání vysílají Karla Kühnla a Pavla Němce, informatiku by měl řídit Vladimír Mlynář. Obě strany také schválily návrh koaliční dohody.
Práce na koaliční dohodě budoucí vlády nebude snadná. Lidovci totiž odmítají vstoupit do kabinetu, který by měl žít díky hlasům komunistů. A požadují záruky, že v důležitých programových bodech bude koalice jednotná.
Senátor Robert Kolář definitivně opustil Klub otevřené demokracie. Předsedovi Unie svobody-DEU Petru Marešovi dnes formálně předal rezignaci na členství ve straně. "Jsem nezávislým senátorem, současně se nehodlám dále angažovat v klubu Otevřené demokracie, což v praxi znamená, že bych se měl v horizontu týdnů dohodnout na další možné účasti a působení v jiném senátorském klubu," řekl Kolář Radiožurnálu.
|Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Lucie Weissová, Martin Hromádka|Zprávy z domova
Vytvoření menšinového kabinetu není podle premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly aktuální. I po odchodu už druhého z unionistických poslanců - Mariana Bielesze - má vládní koalice ve sněmovně stále většinu 101 hlasu. Může tedy podle premiéra prosazovat své záměry, a to až do konce funkčního období. Bielesz podle vlastních slov hodlá při hlasování nadále podporovat vládní koalici, vláda ale musí hledat takové kompromisy, aby i Unie svobody mohla naplnit svůj volební program. Vedení strany požádá dnes republikový výbor o vyslovení důvěry.