Vláda bude v úterý usilovat o důvěru poslanců

Kabinet Vladimíra Špidly přijal definitivní verzi vládního prohlášení. V těchto chvílích už by jej měli mít k dispozici poslanci, zítra by pak měli ministři požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Zejména opozice ale vládu kritizuje, že prohlášení odevzdala pozdě a že tedy nezbude mnoho času na jeho prostudování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Premiér Vladimír Špidla ke kritice řekl, že vláda měla na zpracování svého programu jeden měsíc podle Ústavy, stihla ho ovšem zkompletovat už za tři týdny. "Jisté časové napětí vzniká tím, že Sněmovna z důvodů, které budu pouze odhadovat a nebudu se k nim vyjadřovat, se rozhodla svolat své zasedání na šestého srpna, čili o týden dříve, než by odpovídalo Ústavou stanovené lhůtě," uvedl premiér.

Základem dokumentu je koaliční smlouva, kterou spolu uzavřely všechny tři vládní strany, tedy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Dnes prý vláda dopracovala pouze některé formulace, takže žádný zásadní spor se nevedl. "Tam, kde jsme měli diskuzi o některých bodech, jsme se v textu vládního prohlášení v podstatě vrátili k textu koaliční dohody. Takže ta podoba, kterou jsme předložili do Parlametu, se v žádném případě neodchyluje od koaliční dohody. Je to kompromis, ale kompromis, za který se US-DEU nemusí stydět," řekl premiér za Unii svobody Petr Mareš.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach nicméně v dnešní Otázce dne Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu připustil, že v programu vlády jsou některé věci, které v koaliční smlouvě chybí. Debata o prohlášení vlády trvala několik dní, protože se podle premiéra Vladimíra Špidly objevilo několik desítek "formulačních výhrad", nikoli ale zásadní rozpory.

Základní principy činnosti vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU jsou obsaženy už v koaliční smlouvě a nový dokument je nijak nezmění. Mezi prioritami lze podle mluvčí kabinetu Anny Stárkové najít například vstup Česka do Evropské unie, boj proti hospodářské kriminalitě a budování sociálního státu. "Dále pak postupné ozdravení veřejných financí, vyváženou zahraniční politiku státu, zapojení do boje proti mezinárodnímu terorismu, zajištění bezpečnosti občanů a všestrannou podporu rodině a mladým manželstvím," uvedla pro Radiožurnál Stárková.

V úterý by měl kabinet programové prohlášení předložit Poslanecké sněmovně, kterou současně požádá o vyslovení důvěry. Vláda se ve dvousetčlenné dolní komoře opírá o těsnou většinu 101 hlasů. Pokud tedy vládní poslanci dodrží stranickou disciplínu, vyslovení důvěry vládě by nemělo nic stát v cestě. "Hlasování bude podle mě především vyjádřením koalice a její vůle vládnout. Jsem si jist, že vláda dostane 101 hlasů," věří předseda Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Lubomír Zaorálek . S hlasy opozice, tedy ODS a KSČM však příliš nepočítá.

Vzhledem k tomu, že opoziční poslanci dostali programové prohlášení vlády až v pondělí, je možné, že budou požadovat odložení hlasování až na středeční schůzi. Pokud by vláda důvěru nezískala, musel by se celý proces s pověřením prezidenta republiky k sestavení vlády opakovat od začátku.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme