Vláda dnes o prodloužení deregulace nájmů

Deregulace nájemného může trvat déle. Ministři dnes budou rozhodovat o návrhu ji prodloužit. Ve vybraných městech až do roku 2012. Skupina poslanců zdůvodňuje prodloužení tím, že nájemné často roste rychleji, než se původně předpokládalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nové byty | Foto: Marián Vojtek

Například v bytě s regulovaným nájemným na Praze 2 můžou obyvatelé během letošního roku za nájem zaplatit až dvakrát tolik. Původně měl být roční růst uvolněných nájmů jenom kolem 20 procent.

Podle odborníků zatím deregulace trh s byty příliš nerozhýbala. Množství bytů, které uvolňování nájemného poslalo na trh, je zanedbatelné.

Lidé se zatím i přes zvyšování nájmů ze svých současných bytů do levnějších moc nestěhují. Nechce se jim totiž opouštět místa, na která jsou zvyklí a kde mají přátele a zázemí. Neudělalo to prý ani deset procent z nich.

Regulované nájemné se v celé republice vztahuje na víc než 700 000 bytů. To je necelá pětina bytového fondu v Česku. Nájemní bydlení je samozřejmě častější ve městech.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme