Vláda o režimu na hranicích s Rakouskem a prodeji Vítkovic

Vláda dnes rozhodne o tom, zda kraje dostanou možnost samostatně hospodařit se svým rozpočtem. Podle předchozích slibů vlády a současného ministra financí by tak kraje dostávaly přímo část daňových výnosů a nebyly by odkázány výhradně na nálady ústřední moci. Kabinet má dnes mimo jiné projednat i návrh na ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem o změnách průběhu společných státních hranic. Ministři dále projednají teze koncepce zdravotnictví, restrukturalizace lůžkového fondu, hospodaření a kontrolu vybraných zdravotnických zařízení. Dalším bodem programu je návrh věcného záměru zákona o soudních znalcích a soudních tlumočnících.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Prodej společnosti Vítkovice jako celku navrhne na dnešním zasedání vládě Ministerstvo financí. Privatizací skončí vliv a pomoc státu této firmě. Původní podnikatelský záměr Vítkovic počítal s prodejem jednotlivých dceřiných společností. Objevili se ale investoří, kteří mají zájem o celý podnik. Podle mluvčí ministerstva financí Evy Novákové bude po schválení tohoto záměru vládou vypsáno výběrové řízení na prodej státního podílu. "Rozhodujícími kritérii má být výše nabídnuté kupní ceny a dále závazek kupujícího odkoupit aktiva ve vlastnictví společnosti Osinek a závazek na zajištění provozního financování společnosti Vítkovice strojírenství a další závazky, které ošetřují nakládání s pohledávkami České konsolidační agentury. V případě, že navrhovaný prodej aktiv společnosti Vítkovice bude vládou schválen, bude jeho realizace trvat podle odhadů zhruba 7 až 9 měsíců."

Náhrady za ztrátu na výdělku by se měly zvýšit. Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes navrhne vládě valorizaci výpočtového základu. Ten určuje výši doplatku pro zaměstnance, který po ukončení pracovní neschopnosti nemůže kvůli následkům nemoci nebo úrazu vykonávat původní, lépe placenou práci.

Ochrana domácího trhu před dovozem cukru by se měla prodloužit do konce příštího roku. O návrhu Ministerstva zemědělství dnes bude rozhodovat vláda. Podle mluvčího ministerstva Martina Severy se objem dovozu dělí mezi Evropskou unii, Polsko a ostatní země. "A ty kvóty jsou takové: Z Evropské unie můžeme dovézt 4800 tun, z Poslka 1875 tun a z ostatních zemí můžeme dovézt 375 tisíc tun s preferenčním clem 59,5 procenta. Pokud se tyto kvóty překročí, potom se ještě zavádí další clo 80 procent. Takže nad tuto kvótu mohou ty země k nám dovážet cukr se clem 139,5 procenta."

Vláda se znovu po čtrnácti dnech bude zabývat odpuštěním půjček zemědělcům, které postihly povodně. Celková suma, kterou by zemědělské podniky měly zaplatit, dosahuje téměř miliardy korun. Severa připomněl, že jde o úvěry, které poskytoval Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. "Což znamená, že všechno co si zemědělci půjčili na to, aby kompenzovali škody za povodně 97,98 i za ty loňské, jim bude odpuštěno. To je záměr ministra. Podmínkou je, aby všechny tyto subjekty měly řádně zaplaceno pojištění a sociální dávky."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme