Vláda uznala zásluhy sudetoněmeckých antifašistů

Česká vláda dnes symbolicky ocenila zásluhy někdejších československých občanů německé národnosti, kteří za války aktivně vystupovali proti nacismu a zůstali loajální republice. Vláda vyjádřila politování nad tím, že poválečný režim jejich zásluhy neuznal, a omluvila se za způsobená příkoří. S žádným finančním odškodněním toto gesto nepočítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Kabinet pouze uvolní 30 milionů korun, které budou použity na zmapování osudu loajálních československých Němců. Podle premiéra Jiřího Paroubka by se omluva měla týkat několika desítek žijících osob.

"Pokud jde o nežijící osoby, tak to můžou být desítky tisíc lidí, ale myslím, že i od toho tady vznikne to dokumentační centrum, které bude mapovat tyto věci se vší spolehlivostí, aby po několika letech řeklo, kolika lidí vlastně se to týká, kolik tedy těch německých antifašistů na území bývalé Československé republiky bylo."

S návrhem na morální gesto vůči německým antifašistům z předválečného Československa před časem přišel právě premiér Paroubek. Prezident republiky vládu za dnešní prohlášení kritizuje. Václav Klaus považuje tento krok za chybné, zbytečné a prázdné gesto, které může poškodit Českou republiku a její zájmy. Vzkázal to po svém mluvčím Petru Hájkovi.

"Jednostranně znovu otevírá již jednou uzavřenou, citlivou historickou kapitolu. Tuto problematiku vyřešila a uzavřela Česko-německá deklarace z roku 1997."

Podobně se na toto gesto dívají i opoziční občanští demokraté. Europoslanec za ODS Jan Zahradil se obává, že předseda vlády nemoudře otevírá už uzavřené věci.

"Zaregistrovali jsme řadu prohlášení nejrůznějších politických i zájmových subjektů v Německu a v Rakousku, které řekly, že toto může být první krok. Je tedy zřejmé, že si představují, že bude po tomto kroku následovat série dalších kroků," řekl Zahradil.

Historik Miroslav Kunštát z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze ale ocenění sudetoněmeckých antifašistů podporuje. "Ten odboj Němců, kteří zůstali na území dnešního Česka, to znamená v obsazeném pohraničí, byl poměrně malý. Souviselo to také s vysokou mírou denunciantství a s vysokou mírou pronásledování, které v Sudetech bylo. Takže ti, kteří se skutečně zúčastnili odboje, zaslouží našeho ocenění - ten tlak byl veliký a byla to cesta proti proudu."

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme