Vláda ve sněmovně prosadila registrační pokladny

Poslanecká sněmovna schválila zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí, a to od 1. ledna 2007. Pokladny mají povinně používat podnikatelé v maloobchodu nebo hostinští. Zákon, který s tím počítá, prosadili ve sněmovně přes odpor ODS poslanci vládní koalice za podpory komunistů. Vláda si od tohoto opatření mimo jiné slibuje, že přispěje k zamezení daňových úniků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny

jednání sněmovny | Foto: Michal Kamaryt

"Myslím, že nám to pomůže a každé další vládě v omezení šedé ekonomiky," pochvaluje si smysl zákona ministr financí Bohuslav Sobotka.

Jeho návrh podpořili i křesťanští demokraté. Podle jejich šéfa Miroslava Kalouska sice v očekávaný přínos zákona nevěří, dodrželi ale koaliční dohodu, že se pokladny s fiskální pamětí schválí výměnou za stažení návrhu na uzákonění plošných majetkových přiznání. "To je výsledek dohod, kterým ochráníme větší část populace před šikanou plošných majetkových přiznání."

Zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí podpořili také komunisté. Podle šéfa jejich klubu Pavla Kováčika kvůli slibu ministra financí, že novelou zákona o dani z příjmu vyřeší, aby náklady na pořízení pokladen nebyly příliš velké. "Kdybychom (návrh) nepodpořili, tak bychom se zpronevěřili svému programu, jímž je mj. i boj proti šedé ekonomice."

Nekompromisně proti zákonu byli a stále jsou občanští demokraté. Jejich poslanec Martin Doktor tvrdí, že dopadne na drobné podnikatele. "A v konečném důsledku se ukáže, že správa té daně a vymáhání toho zákona bude dražší, než výběr peněz."

ODS, která je podle průzkumů veřejného mínění favoritem parlamentních voleb v příštím roce, už oznámila, že v případě volebního úspěchu pokladny ihned zruší. Zatím ale normu ještě posoudí Senát a prezident.

Fiskální paměť dokumentuje všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu, a proto je případné krácení tržeb a falšování údajů daleko obtížnější než u jednodušších typů. Pokladny s fiskální pamětí jsou proto také o dost dražší. I to je jeden z důvodů, proč rozhodnutím poslanců není nadšena většina podnikatelů.

Předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek proto věří, že Senát by rozhodnutí poslanců o povinných registračních pokladnách s fiskální pamětí mohl ještě zvrátit. "Protože to bude znamenat jednak zvýšené náklady pro podnikatele, jednak zvýšené nároky na počet kontrolních pracovníků, kteří budou obcházet pokladny, kontrolovat jejich zapečetění. Jednak se předpokládá, že pokladny budou moci opravovat jen k tomu pověřené firmy. Jsou to další a další složitosti, které nijak výrazně nezlepší výběr daně."

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme