Vláda vypověděla smlouvu na nákup transportérů

Jedna z největších armádních zakázek zkrachovala. Vláda se rozhodla vypovědět smlouvu o nákupu transportérů Pandur. Rakouská firma Steyr jich měla vyrobit 199 v celkové hodnotě přes dvacet miliard korun. Do konce listopadu se zbrojovka zavázala dodat prvních 17 transportérů. Ty ale neprošly kontrolními zkouškami. Jejich nedostatky chtěla firma odstranit do března - k tomu už teď nemá šanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová | Zdroj: ČTK

Rakouská firma Steyr obrněné transportéry naší armádě nedodá. Vláda se totiž rozhodla k 10. prosinci kontrakt vypovědět. Zrušení jedné z největších armádních zakázek oznámila ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Podle ministryně Parkanové firma neplnila své závazky: "Vláda byla seznámena se skutečností, že ze strany dodavatele není smluvní vztah řádně a včas plněn. Podle našeho názoru tímto jednáním dodavatele došlo k podstatnému porušení smluvního vztahu, což zakládá důvod k jeho vypovězení."

Ministerstvo obrany smlouvu vypovědělo k 10. prosinci. "Prvních 17 kusů mělo být dodáno do konce měsíce listopadu a k dnešnímu dni je situace taková, že vozidlo neprošlo kontrolními zkouškami s celou řadou neshod a dodavatel oznámil, že je schopen je přistavit do opakovaných kontrolních zkoušek až v březnu příštího roku. Reálné prodlení od smlouvy se tak dá odhadovat zhruba na 6 měsíců," zdůraznila ministryně Parkanová.

Nákup obrněných transportérů měl patřit k největším zakázkám v historii české armády. Zbrojovka měla pro vojsko vyrobit celkem dvě stovky transportérů - celková hodnota kontraktu byla přes 20 miliard korun.

transportéry Pandur | Foto: ČTK

Podle ministerstva by rozhodnutí kabinetu nemělo vyvolat arbitráž mezi českým státem a Steyrem. Sankce prý naopak hrozí firmě Steyr.

Firma Steyr chce teprve stanovisko vlády prostudovat. Řekl to mediální zástupce Steyru Jan Piskáček: "V tuto chvíli jsme ve fázi, kdy se blíže seznamujeme s některými fakty, a je zatím předčasné predikovat nějaký další vývoj či postup ze strany dodavatele."

Zástupci zbrojovky před týdnem ve Vídni připustili, že jejich transportéry v testech vykázaly drobné neshody se zadávací dokumentací. Odmítli je však jakkoli konkretizovat. Současně obvinili českou stranu z toho, že celý projekt brzdí.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme