Vojenský újezd Boletice armáda zmenší o 12 procent

Vojenský újezd Boletice na jihu Čech bude menší o 12 procent. Oznámil to ministr obrany Alexandr Vondra. Z vojenského prostoru armáda vyloučí místa, kde žijí civilisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Boletice ve vojenském výcvikovém prostoru | Foto: Petra Benešová

Zbytek Boletického újezdu zachová, protože je to jediná oblast v Čechách, kde je možné nacvičovat bojové akce v horských podmínkách.

Přes 300 obyvatel újezdu se bude muset do 3 let ve veřejné anketě rozhodnout, zda se připojí k některé okolní obci, nebo založí vlastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jiří Čondl mluví o vojenském prostoru v Boleticích na Radiožurnálu.mp3

„Budou mít v zásadě dvě možnosti. Buď založit obec poté, co budou definovány přesně katastry, protože zatím ej to sídelní útvar, oni nemají samosprávu. Nebo zda dají přednost přičlenění k nějaké obci v bezprostředním okolí,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Doteď obyvatelé podléhali speciálnímu režimu. Například se nemuseli starat o odklízení sněhu, neboť to zařídili vojáci. A neplatili ani za odvoz odpadu. Naopak ale zase museli zajišťovat speciální povolení pro své návštěvy a nemohli sem ani turisté.

Alexandr Vondra dnes v Boleticích ubezpečil, že pozemky, které armáda vyloučí a připadnou obcím, vojáci prozkoumají, zda se tam nenachází munice. Avšak i kolem této nové civilní oblasti jsou dostatečné bezpečností zóny, protože i zde cvičí například dělostřelci.

mta, Jiří Čondl, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme