Komunista Filip bude prvním místopředsedou sněmovny. ‚Žádný obchod v tom nebyl,‘ tvrdí Vondráček

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ustavil prvním místopředsedou dolní komory místo nového ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. Vybral ho kvůli jeho dlouholetým zkušenostem s vedením parlamentní komory. Ve středu také řekl, že se tak rozhodl spontánně mimo jiné proto, aby ho měl kdo zastupovat v době, kdy po vysvědčení odjížděl na dovolenou za dětmi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf KSČM Vojtěch Filip při projevu před hlasováním o důvěře v Poslanecké sněmovně. | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Žádný obchod v tom nebyl,“ uvedl ke spekulacím kolem možným ústupkům ANO směrem ke KSČM, která ve středu ve sněmovně podpoří vznik menšinové vlády ANO a ČSSD.

Novým místopředsedou sněmovny je Hanzel z ČSSD. Doteď v dolní komoře ani jednou nepromluvil

Číst článek

Vondráček zdůraznil, že výběr prvního místopředsedy sněmovny je výlučně v jeho kompetenci a s nikým věc nekonzultoval, ani když svým prvním zástupcem vybral Hamáčka. „Měnit to můžu každý týden teoreticky,“ uvedl.

„Je to zkušenost, znalost věci. Je z jižních Čech, odkud to není daleko do Prahy. Potřeboval jsem někoho, když já odejdu z baráku, abych tu měl někoho, na kterého se mohu spolehnout,“ popsal Vondráček důvody výběru Filipa. Jako druhého možného kandidáta uvedl předsedu ODS Petra Fialu, který podle něj nabývá zkušeností, ale v dolní komoře zatím působí pouze v druhém volebním období.

Sněmovna je opět kompletní. Slib složila poslankyně Červíčková, která nahradila Pelikána

Číst článek

Fiala se ve středu před novináři podivil, že o Filipově nové funkci se dozvěděl až od nich. Podle Vondráčka už si výtku s Fialou vyříkali. Důvodem, který ho vedl k rychlému rozhodnutí, byl začátek prázdnin, zopakoval.

Jmenování Filipa bylo překvapením i pro poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou. V úterním pořadu České televize Události, komentáře řekla, že podle jejích informací by měl být prvním místopředsedou sněmovny sociální demokrat Tomáš Hanzel.

Filip řekl, že podle jeho názoru si ho Vondráček vybral jako zkušeného sněmovního politika. Jako první místopředseda si platově polepší a to o 7700 korun měsíčně. Měsíční plat řadového místopředsedy činí letos bez náhrad 144 700 korun hrubého, prvního místopředsedy 152 400 korun hrubého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme