místopředseda

Sobotku podpořili i v Moravskoslezském kraji. Ze 14 regionů získal 13 nominací

| ČTK |Zprávy z domova

Moravskoslezská ČSSD ve čtvrtek navrhla na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Premiér a současný šéf sociální demokracie tak má před březnovým sjezdem nominaci ze všech regionů kromě jihočeského. Hlasování o nominaci na prvního místopředsedu dopadlo nerozhodně, dosavadní statutární místopředseda Milan Chovanec stejně jako Sobotkův kritik Jeroným Tejc dostali shodně 65 hlasů.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Místopředseda svazu bojovníků za svobodu Andres pracoval pro StB. Odstoupit nechce

Český svaz bojovníků za svobodu má další problém. Na protest proti jednání ústředního výboru ze svazu v říjnu vystoupili válečný hrdina Pavel Vranský nebo dvě ženy spojené s ležáckou tragédií. Pořad České televize 168 hodin teď přišel s informací, že místopředseda svazu Milan Andres pracoval před rokem 1989 pro vojenskou kontrarozvědku, která spadala pod Státní bezpečnost (StB). Andres to nepopírá, ale funkce se vzdát nehodlá.

|Lenka Jansová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Staronovým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip, stranu vede už 11 let

Komunisty, tedy nejsilnější opoziční stranu, velké změny nečekají. Další čtyři roky je dál povede Vojtěch Filip. V tajné volbě na pražském sjezdu obhájil funkci, když získal 203 hlasů. Jeho jediného protikandidáta, bývalého místopředsedu ÚV KSČM a zastánce radikálnějších změn ve straně Josefa Skálu podpořilo 150 delegátů. Vojtěch Filip vede komunisty už jedenáctým rokem.

|Lenka Jansová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

KSČM volí vedení na další 4 roky, Filip má už jen jednoho konkurenta. Členů strany ubývá

Komunisté si v Praze volí nové vedení. Jméno toho, kdo bude v čele nejsilnější opoziční strany v následujících čtyřech letech, bude známé kolem 19. hodiny. Post šéfa KSČM obhajuje Vojtěch Filip, který ji vede už 11 let. Měl dva protikandidáty - pražského zastupitele Ivana Hrůzu a bývalého místopředsedu ÚV KSČM Josefa Skálu. Hrůza ale nakonec podpořil Skálu, a Filip tak bude mít jen jednoho konkurenta. Jedním z problémů KSČM je úbytek členů, kteří navíc stárnou.

|Lenka Jansová, Věra Pfeifferová, Eliška Malínská |Zprávy z domova

V čele ČSSD zůstává Bohuslav Sobotka. Strana bude jednat o úpravách stanov

Sociální demokraté na svém 38. sjezdu zvolili celé nové vedení. Staronovým předsedou je Bohuslav Sobotka. Od delegátů pražského sjezdu dostal 85 procent hlasů. Jeho zástupcem zvolili na druhý pokus ministra vnitra Milana Chovance. Sjezd zvolil i pět řadových místopředsedů. Na druhý den sjezdu mají sociální demokraté naplánované schvalování upravených stranických stanov.